Ing. arch. Julie Rawding

Návrhy interiérů na dálku

JAK NA DOMÁCÍ POHODU

Zero waste aneb pár tipů pro školáky

Jste alergičtí na ty články typu “Škola volááááá”, které nás straší už od půlky prázdnin? Já strašně! No, a i tak tenhle článek píšu. Tentokrát v zero waste duchu.

Je nutné každý rok kupovat nové školní pomůcky? Jak omezit tvoření stále více a více odpadu? Aneb jak vyrazit do školy v zero waste stylu.

VĚDOMÁ CESTA DO ŠKOLY

Nechci vás hned na začátku článku vytočit, ale mám několik otázek k zamyšlení. Kolikrát je skutečně nutné odvézt školáka do školy autem? Kolikrát jedete autem ve kterém jste sama, případně jen s jedním dítětem? Šlo by to jinak? Jaké jsou další možnosti pokud je cesta autem nutná?

Cestování je velké téma a určitě by bylo super, kdyby se každý sám za sebe zamyslel nakolik je jeho volba nutností a nakolik pohodlností.

ZERO WASTE A POMŮCKY DO ŠKOLY

Až budete kroutit hlavou nad dlouhým seznamem školních pomůcek, který se vám bude v hlavě měnit v budoucí účet, vzpomeňte si, ze ne vše musíte kupovat nové.

Pravítka, ořezávátka a gumy zvládnout fungovat i po prázdninách. A také se vám některé stále funkční věci jen tak válí doma a ani o tom nevíte.

Já jsem celou základku nebyla schopna sehnat funkční kružítko. Až do chvíle, kdy jsem doma vyhrabala jedno, kterým zřejmě rýsovala mamka, když byla ještě školou povinná. Kam se hrabou ty v plastovém obalu za 30 korun na jedno použití.

zero waste knihy

01 – Jak žít dobře, zdravě a ekologicky šetrně / 02 – Domácnost bez odpadu / 03 – průvodce Prague Green City Guide

Co se sešitů týče, tak největší výhra by byla, kdybyste je nekupovali vůbec.

Chápu, že děti na základce tohle štěstí mít asi nebudou, ale středoškolák si klidně může poznámky psát na papíry, které se tak nějak doma nashromáždily (z jedné strany popsané, volné listy ze starých sešitů…) a pak je zařadit do složek s kroužkovou vazbou. Od letošního ledna jsem takto využívala volební lístky a sloužily skvěle.

Pokud budete kupovat nové sešity, snažte se najít nějaké z recyklovaného papíru. A jestli chcete byt velmi styloví, pořiďte si zápisník z eshopu Econea. Nejen, že je z recyklovaného papíru, ale jeho desky jsou z recyklovaného textilu. Navíc je vyroben v chráněné dílně a jeho nákupem podpoříte dobrou věc.

A do těch všech sešitů můžete psát touto propiskou z recyklovaných PET lahví nebo plnícím perem. Nezapomínejte také na tužky, nejlépe na ty, které nejsou zabaleny v plastové fólii.

zero waste školní pomůcky

01 – Batoh Johny Urban z recyklovaných PET lahví / 02 – Pastelkové zvýrazňovače / 03 – RAW čokoláda / 04 – Black+Blum Lahev na vodu (0,75 l) / 05 – Svačinový box / 06 – Zápisník / 07 – Plnící pero

Od sešitů se přehoupneme k učebnicím. Konkrétně k balení učebnic, ke kterému nutně nemusíme spotřebovat množství plastu. Učebnicím mnohem více sluší, když je zabalíte do novin, stránek z nástěnných kalendářů, prvních stránek časopisů nebo klidně papírové tašky. Návod najdete ve videu. Pokud byste potřebovali obal slepit, doporučuji použít papírovou lepicí pásku.

JAK NA ZERO WASTE SVAČINU?

Moje učitelka v první třídě tvrdila, ze ve škole je nejdůležitější svačina. A co teprve svačina, po které nebudete muset vyhazovat potravinové folie, alobaly a mikroténové sáčky.

Svačinu si můžete do školy přinést ve speciálních boxech, v nerozbitných nerezových nebo klidně plastových nádobách, ale z recyklovaného plastu. Pokud si nedovedete svět představit bez plastových sáčků, volte ty kompostovatelné.

Skvělou ekologickou a stylovou alternativou při balení svačin jsou také produkty české firmy MagsBags. Vyrábí tolik druhů svačinových kapsiček, že si tam tu pravou najde každý.

A úplně nejlepší bude vyrobit si vlastní voskovaný ubrousek na svačinu. Takový ubrousek můžete na rozdíl od potravinové folie využít mnohokrát a ještě si zvolit design podle svého gusta.

Kdo nepoužívá vlastní láhev na vodu, jako by nebyl. Na Econea najdete širokou paletu skleněných, nerezových i plastových lahví. Dokonce i lahve na čerstvé ovocné šťávy.

zero waste - lahve na pití

1 – Black+Blum Lahev na vodu (0,75 l) / 2 – Zing Anything AquaZinger (0,59 l) / 3 – Black+Blum Lahev na vodu (0,5 l)

Jestli už jste ve věku, kdy si ke svačině dáte s chutí kafe, tak pozor na bambusové hrnky. Zajímavý článek o celé problematice bambusového nádobí najdete na Econea.cz

tipy na zero waste svačinu:

Užijte si krásný konec prázdnin a nezapomeňte:

If you want to make the world a better place, take a look at yourself, and then make a change.

Zdraví Adéla

Přečtěte si další články:

ZELENÁ DOMÁCNOST V POHODĚ

MINIMALISMUS A MININALISTICKÁ HRA

Leave a Reply

Více v JAK NA DOMÁCÍ POHODU
Zavřít