Ing. arch. Julie Rawding

Návrhy interiérů na dálku

JAK NA DOMÁCÍ POHODU

Zelená domácnost v pohodě

World Environment Day (Světový den životního prostředí) má upozornit na ekologické otázky a na ochranu životního prostředí. Právě tyto problémy jsou v současné době velmi diskutované. Stále se kolem nás hromadí víc a víc plastu. Pokud se ním nechceme úplně pohltit, musíme s tím začít něco dělat.

Kroky pro čistší planetu může udělat každý. Kroky každého z nás jsou jinak dlouhé a vedou trochu jiným směrem. Ale všechny směřují k čistší planetě. Naše kroky a krůčky jsou jen kapky v moři. Ale kapky tvoří oceán! Pojďme se podívat, jak bydlet hezky. Co je zelená domácnost a jak bydlet zároveň udržitelně a šetrně k přírodě.

Zelená domácnost aneb kde začít

Minimalismus

Minimalismus … umělecký směr, lifestyle, životní filosofie… Frčí hlavně u cestovatelů a u těch, kteří pochopí, jak je tento styl života může osvobodit. Zkoušeli jste  minimalistickou hru? Minimalismus vám pomůže odstranit ze svého života vše nepodstatné a zůstanou vám jen kvalitní věci, které doopravdy používáte.

Při zařizování interiéru si vzpomeňte na toto moudro: čím míň toho budete mít, tím míň toho potom budete muset mýt!

Vyhýbejte se zbytečným pracholepkám. Nábytek si pořizujte kvalitní, jednoduchý, univerzální. Pokud ho budete chtít sladit s poděděným křeslem (dávat věcem druhou šanci planetě prospívá určitě) a udělat váš domov minimalistický a útulný zároveň, nechte si poradit.

Než si pořídíte novou věc, vždy nákup pečlivě zvažte. Opravdu je to pro mě nezbytné? Nemůžu si to pořídit již z druhé ruky? Jak dlouho mi věc vydrží? Plní všechna moje očekávání? Vyvarujte se bezmyšlenkovitému nakupování nepotřebných věcí!

zelená domácnost - minimalisticka hra

Úklid

Vaše čistá domácnost nemusí být na úkor čistoty planety. Běžné prostředky na úklid jsou plné chemie, ale jde to i přírodní cestou.

Někteří si při úklidu vystačí pouze s jedlou sodou a octem. Inspiraci můžete najít ve článku Lucie Křivinkové.

Dobrým pomocníkem je také citron. Má antibakteriální účinky a působí jako odmašťovadlo. Pár kapek citronu vám usnadní mytí mastného nádobí, vyčistí skvrny od jídla na nábytku i oblečení a skvěle pomůže zbavit sprchový kout kapek tvrdé vody a mýdlových skvrn.

Na mastnotu také pomáhá obyčejná sůl a již použité sáčky od čaje. Stačí je dát do dřezu, když umýváte nádobí.

Pro boj s plísněmi a bakteriemi můžete využít esenciální oleje. Kromě jejich skvělých účinků taky krásně voní.

zelená domácnost silice

1 – Tea Tree silice / 2 – Citronová silice / 3 – Levandulová silice

Pokud octu a sodě nevěříte, používejte alespoň prostředky šetrné k životnímu prostředí. V duchu minimalismu sáhněte nejlépe po nějakém univerzálním.

zelená domácnost econea

Velké množství takových produktů nabízí e-shop Econea, ale některé jsou k sehnání i v běžné drogérii nebo v obchodě se zdravou výživou.

zelená domácnost čistící prostředky

1 – Tekutý prací gel na barevné prádlo BIO / 2 -Dezinfekční čistič / 3 – E-cloth Startovací sada hadříků / 4 – Sonett Univerzální čistič

Zelená domácnost aneb Nalaďte se na přírodní notu

Téměř každá věc ve vaší domácnosti se dá nahradit nějakou udržitelnou variantou. Místo papírových utěrek používejte látkové, obyčejné plastové pytle na odpad můžete vyměnit za nějaké snáze rozložitelné, plastové houbičky na nádobí za houbu z přírodní lufy, potravinářskou fólii za voskovaný ubrousek.

Můžete také záměrně vyhledávat přírodní kosmetiku, nejlépe v bezobalové variantě. Když vám dojde nějaká věc, kterou jste do teď používali, zkuste ji nahradit šetrnější alternativou.

To, že na nákupy se chodí s vlastní plátěnkou a pytlíčky na ovoce a pečivo, a že místo stálého kupování PETlahví vám stačí vaše vlastní láhev na vodu, je snad všem jasné. Je to šetrné k přírodě a navíc nesmírně stylové.

zelená domácnost výbava

1 -LoofCo Houba na úklid / 2 – Fino Eko Natura Pytle na odpad / 3 – Casa Organica Sada na potraviny

If you want to make the world a better place, take a look at yourself, and then make a change.

Zdraví Adéla

 

Leave a Reply

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE
Více v JAK NA DOMÁCÍ POHODU
Zavřít