Stalo se vám někdy, že jste si koupili sedačku, která se vám sice moc líbila, ale do bytu se vám nevešla? A nebo jste si koupili postel a když vám ji slavnostně přivezli, tak jste se nevytočili na chodbě?

Aby se vám toto již nikdy nestalo, naučte se pěkně přeměřit váš interiér a nakreslit si plánek místnosti. S tímto plánkem pak můžete vyrazit rovnou na nákupy.

Přeměřit místnost vám zabere tak 10 minut. Deset minut vašeho času, které vám ušetří hodiny zoufalého pláče…

A nebojte, zaměření místnosti opravdu není nic složitého.

1. Skica

Nakreslete si plánek místnosti – nestresujte se, že plánek budete kreslit od ruky a ani že skica nebude v měřítku. Plánek zkrátka nebude perfektní. Důležité je, nakreslit pozici oken, dveří, vestavěného nábytku či různých výklenků, které v místnosti máte.

U dveří si načrtněte na kterou stranu se otevírají. Pokud máte v místnosti dveře posuvné, i u nich si směr jejich otevírání naznačte.

Pro opravdu sofistikovaný plán místnosti si nakreslete pozici všech zásuvek, vypínačů i osvětlení, včetně stropního svítidla. A určitě zakreslete i pozici a velikost radiátorů, případně krbu pokud ho v místnosti máte.

Nezáleží na tom, jaké si pro tento účel zvolíte symboly. Fantazii se meze nekladou. Ale v rohu plánku si vždy jejich význam poznamenejte.

zamereni interieru

2. Na všechno pouze jeden metr 

Celou dobu měřte pouze jedním metrem. Můžete měřit svinovacím metrem, pásmem či laserovým dálkoměrem. Záleží pouze na vás jaký typ metru zvolíte, ale během měření metr neměňte. 

3. Ve dvou se to lépe táhne

Měření ve dvou vám půjde lépe a rychleji, ale samozřejmě můžete měřit i sami. Nejlepší variantou je, pokud jeden měří a druhý zapisuje. Pečlivě změřte délku každé stěnu, zaměřte pozici dveří i oken. Vzdálenost dveří od stěny, šířku samotného stavebního otvoru i výšku dveří. Stejným způsobem zaměřte i okna, tady nezapomeňte na výšku parapetu, tedy výšku okna od podlahy. Místnost přeměřte i úhlopříčně – bude to váš kontrolní rozměr (viz. obr)

4. Perfekcionisté

Perfekcionisté po zakreslení všech rozměrů do plánku, nebudou spokojeni. Naštěstí existuje několik aplikací ve kterých svůj půdorys dovedou k dokonalosti.

Díky těmto aplikacím se také můžete hned stát svým vlastním designérem a rozvrhnout si umístění nábytku.

Určitě si vyberete program, který bude vyhovovat právě vám a vašim potřebám.

HomeStyler je program vytvořený od nadnárodní společnosti Autodesk, která vytváří profesionální software pro architekty a designéry. Je k dispozici v devíti jazycích, včetně jidiš a čínštiny. Zajímavá funkce je nákupní seznam. Snadno zobrazíte všechny prvky, které jste do půdorysu zadali např. typ podlahy, dveře, ale i křeslo apod. včetně zobrazení výrobce.

autodesk

FloorPlanner vám umožní jednoduše a rychle vytvořit půdorys bytu či domu. Můžete si naplánovat i svoji zahradu či kancelář. První projekt je zdarma. FloorPlanner je k dispozici v češtině.

floorplanner

FloorPAD (Floor Plan Designer) vám umožní jednoduše a rychle vytvořit plán bytu nebo domu, vybavit ho nábytkem dle vašich představ a zobrazit i jeho 3D vizualizaci. Aplikace je zdarma a dostupná pro každého. Velkou výhodou je možnost zvolit jeden z devíti jazyků včetně češtiny a slovenštiny.

FloorPad

S plánovačem IKEA si vytvoříte kompletní návrh kuchyně, koupelny, jídelny či pracovny. Zařídíte si místnost včetně umístění instalací, oken, dveří apod., dokonce vás upozorní i na možná úskalí plánování (potřebu zachovat dostatek místa na otvírání dvířek nebo vhodně zvolit výšku kuchyňské baterie umístěné pod oknem). Místnost si můžete zobrazit i ve formátu 3D, případně vytisknout včetně informací o rozměrech. Program vám k plánu rovněž sestaví nákupní seznam s uvedením celkové ceny vaší sestavy. Úžasná je možnost uložit si finální návrh na server IKEA a ještě před nákupem se o něm poradit s pracovníky příslušných oddělení.

ikea

Online aplikace pro jejíž použití nemusíte nic instalovat. Program je v angličtině, ale ovládání je intuitivní a určitě ho zvládne i začátečník. U modelů nábytku můžete snadno měnit rozměry podle vašich potřeb. Základní verze, která je zdarma, vám umožní vytvořit si půdorys bytu, vybavit ho nábytkem i vytvořit si 3D snímky. Podmínkou je však registrace a omezení na 5 projektů.

RoomSketcher

Používáte některý online program pro návrh vašeho interiéru? Jaké s ním máte zkušenosti? Těším se na vaše komentáře pod článkem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.