Ing. arch. Julie Rawding

Návrhy interiérů na dálku

NÁVRH ONLINE

Základní chyby při zařizování interiéru

Už se vám to také stalo? Tak moc jste se snažili, dali jste do zařizování a dekorování vašeho domova všechno, a stejně výsledek stojí za prd? Kde se stala chyba? Nebo chyby?

Jaké jsou základní chyby při zařizování interiéru a jak se jich vyvarovat? Je to opravdu taková věda, jak se na první pohled zdá?

Základní chyby při zařizování interiéru

1. Výmalba stěny barvou, kterou jste předem nevyzkoušeli

Barva na stěnách v prostoru je velmi dominantní a já osobně neznám větší zklamání, než vymalovat a zjistit, že ta barva je zkrátka jiná. Jiná než jsme si představovali, jiná než jsme si vysnili, jiná než jakou jsme slíbili dětem.

Navíc pokud malujete svépomocí, po vymalování celé místnosti jste již jistě velmi unavení a tento typ výsledku vás zkrátka dorazí. Na to, nemusíte být ani moc španělsky temperamentní a hádce s partnerem se nevyhnete:(

základní chyby při zařizování interiéru

Nevyzkoušet barvu výmalby patří mezi top základní chyby při zařizování interiéru. Vy takto riskovat, ale nemusíte!

Máte několik možností, jak barvu vyzkoušet předem:

  • Nejjistější je nákup vzorků barvy a natření části zdi – uvidíte jak barva působí přímo v konkrétním prostoru, jak se vlivem světla mění během dne a zda se vám doopravdy líbí.
  • Pokud nemůžete vyzkoušet barvu v konkrétní místnosti, vymalujte vnitřek větší krabice. Toto je zvláště vhodné pokud kombinujete více barev, snáze tak poznáte, zda barvy spolu ladí, či se jedná o kombinaci přinejmenším nevhodnou.
  • Výrobci barev prodávají také papírové vzorky – jedná se o papír velikosti přibližně A5, který snadno přišpendlíte na zeď a podobně jako s vymalovaným vzorkem můžete sledovat, jak barva působí během dne. Tento typ vzorku si můžete samozřejmě vyrobit i sami, potřebujete pouze čtvrtku a vzorek barvy.

2. Designový nábytek, který vypadá skvěle, ale je nepohodlný

Možná to znáte, jste v krásném obchodě, všude ten nejlepší značkový design a vy vidíte nádherné křeslo, které čeká jen na Vás. Pokud jste jen trochu zbrklejší, tak podlehnete pokušení a křeslo prostě koupíte.

„Koupili byste si džíny bez vyzkoušení? Doufám, že ne! Takže nábytek vždy zkoušet! Pohodlně se usadit, přehodit nohu přes nohu apod.“

Zvláště u typu nábytku jako jsou křesla či kanape, i když na druhou stranu…

Čím pohodlnější kanape (například Rohová pohovka Loki), tím větší risk, že se vám z něj nebude chtít zvedat:) Ale to už záleží na vašem životním stylu.

základní chyby při zařizování interiéru

Další riziko u nákupu sedačky je, že ji koupíte příliš velkou. Zvláště ve velkých nábytkových showroomech to vypadá jako bychom všichni měli obývací pokoje 40 metrů čtverečních. A při tom 40 metrů čtverečních je často velikost celého bytu.

Takže vždy si připravte rozměry místnosti a nechejte si poradit velikost sedačky vhodnou právě pro vás prostor.

základní chyby při zařizování interiéru

01 – Křeslo / 02 – Betonová knihovna / 03 – Závěsné svítidlo / 04 – Koberec IKEA / 05 – Stolek / 06 – Stojací lampa

3. Příliš mnoho kreativity

Trávíte mnoho času na Pinterestu i Instagramu a všechny ty skvělé nápady na zařízení interiéru chcete vyzkoušet? Různobarevné proužky na stěnách, vlnky, či duhový přechod barev? Skvělá tapeta s obrovskými květinami, která by působila tak úžasně ve vaší ložnici? Jídelní židle s decoupage?

Než si zničíte půlku vybavení ve vlastním bytě – Zastavte!

„Zvláště nejste-li manuálně zruční a nemáte cit pro barvy, nechejte se pouze inspirovat a pak samotnou práci přenechejte profesionálům.“

Podobně jako v bodu jedna, snažte se při dekorování předejít zklamání. Pokud jste, ale skrytý umělec s chutí do toho. Neznám větší radost, než tu z dobře vykonané práce. Můžete třeba zachránit starou židli, která vám bude sloužit a dělat radost ještě několik dalších let.

4. Opravdu stylový kousek

Je to podobné jako v módě – najednou se objeví nějaký trend např. disco z osmdesátých let a všichni nosí křiklavý makeup a divnou trvalou. V obchodech s nábytkem se objeví zářivě růžové křeslo divného tvaru a vy podlehnete vlivu doby a křeslo koupíte. Je to přeci moderní a stylové.

Pokud vás takový typ nábytku dlouhodobě učiní šťastnou, tak s chutí do toho. Pokud máte v plánu měnit vzhled vašeho bydlení s každou novou módní vlnou, užijte si to.

„Ale s největší pravděpodobností se stane, že se vám takové křeslo brzy okouká a vy zatoužíte po něčem méně výrazném.“

Vždy je snazší změnit doplňky než velký kus nábytku!

Stylovým kouskem v tomto případě, ale skutečně nemyslím nějaký nadčasový designový kousek, který by se mohl ve vašem interiéru vyjímat po mnoho let. Mám na mysli, skutečně jen nějaký módní trend, který se objeví a zase zmizí v nenávratnu. (Něco jako velké rohové vany v malých koupelnách).

Příliš podléhat módním trendům zkrátka patří mezi další základní chyby při zařizování interiéru.

základní chyby při zařizování interiéru

01 – Křeslo Captain / 02 – Konferenční stolek / 03 – Nástěnné hodiny / 04 – Závěsné světlo Fat / 05 – Závěsné světlo Bet / 06 – Stojan na časopisy / 07 – Koberec Dutchbone

5. Životní styl někoho jiného

Máte doma kanape a velkou televizi a při tom na filmy chodíte do kina a většinu volného času trávíte s knihou v pohodlném křesle? Nebo máte skleněný jídelní stůl a nenávidíte úklid?

„Vždy alespoň dvakrát přemýšlejte proč určitý typ nábytku chcete koupit. Pouze důvod, že v obýváku MUSÍ být kanape nestačí.“

Při zařizování vlastního bydlení se často stává, že zapomeneme, jak vlastně žijeme. Snadno podlehneme dojmu, že potřebujeme velký jídelní stůl, přestože bydlíme sami v garsonce.

Stává se to pod vlivem krásně naaranžovaných instalací v obchodních domech, v časopisech o bydlení či zkrátka sledováním všech novinek na internetu.

Přemýšlejte o svém životním stylu, nepodléhejte trendům a už vůbec ne tomu, co má soused.

základní chyby při zařizování interiéru zimni zahrada

Jaké jsou další základní chyby při zařizování interiéru?

6. Chtít všechno hned

Chtít všechno hned je snad nejzákladnější chyba, která se běžně při zařizování interiéru děje. Usmyslíte si, že si zkrátka pořídíte všechno vybavení hned. Zní to skvěle a samozřejmě je to realizovatelné. Zvláště pokud zamíříte do jednoho obchodního domu a vše koupíte tam.

Některé nábytkové prodejny dokonce nabízí zařízení i celého bytu za fixní cenu. Chcete-li bydlet v uniformním bydlení bez zásadního nápadu, tak prosím.

Jestli ovšem chcete bydlet originálně s citlivě vybíranými doplňky, připravte se na to, že takové řešení chvíli potrvá.

Chcete-li, aby vaše bydlení bylo odrazem vašeho nejlepšího já a aby vás dokázalo nabít pozitivní energií, buďte trpěliví.

„Chcete-li rychlé a kvalitní řešení, přizvěte k realizaci interiérového designéra/architekta, který pro vás řešení nejen navrhne, ale najde i doplňky v odpovídajících obchodech.“

Vím, jak to může být deprimující pokud po několik let žijete v „nedodělaném“ interiéru (viz. můj příběh), ale pokud máte jasnou vizi, určitě finální výsledek bude stát za to.

Chcete si sami navrhnout koncept vašeho bydlení?

7. Nedokončení základních prací před nastěhováním

Toto je téma o kterém můžu napsat celou knihu. Je opravdu naivní si myslet, že po nastěhování do domu/bytu budete rádi řešit základní nedodělky. Např. elektřinu či zapojení vody nebo moje nejoblíbenější téma – vymalování zdí.

Kdyby šlo pouze jen o tu výmalbu, dá se to samozřejmě zvládnout, ale stěny bohužel často potřebují i vyštukovat, zbrousit a tak dále. A pokud máte děti, asi poslední co chcete je, aby se vám při těchto pracech pletly pod nohama.

Prosím, pokud je to jen trochu možné, v zájmu zachování vašeho manželství i vašeho zdraví, zůstaňte kde jste, alespoň do doby, než jsou tyto základní práce dodělány. Věřte mi, přestěhováním do nedodělaného, práce neurychlíte, jediné co urychlíte je opotřebování vašeho nervového systému. A jak můj táta vždycky říká: „Já mám jenom jedny nervy“ tak si je šetřete.

„Věřte mi, přestěhováním do nedodělaného, práce neurychlíte, jediné co urychlíte je opotřebování vašeho vlastního nervového systému.“

Myslím, že vás k dodělání vašeho bydlení bude více motivovat to, že někde platíte nájem a někde jinde již platíte například hypotéku, než to, že se budete celá rodina potácet mezi pytli s cementem:)

základní chyby při zařizování interiéru - lampičky

1 – Lampa Pedrali L003TA / 2 – Stolní lampa DUTCHBONE LOUIS / 3 – Stolní lampa Elegien

8. Bílý koberec

Myslíte si, že je to skvělý nápad? A proč prosím vás?

I kdyby jste byli jako filmový detektiv Monk z amerického seriálu Můj přítel Monk, který luxoval minimálně dvakrát denně a měl psychickou poruchu, která se projevovala přílišným úklidem, a navíc bydleli sami, nevěřím, že udržíte bílý koberec bílý.

„I mně se velmi líbí obrázky s úžasně bílými koberci, které působí jako čerstvě napadlý sníh, ale v reálném životě, občas musíte po bytě přeběhnout v botech, malé dítě má občas ruce od marmelády, a teď si představte, že máte psa nebo kočku…“

Ještě stále chcete bílý koberec? Prosím, ale připravte se na to, že se stanete jeho otrokem.

 

Napadla mě ještě jedna možnost, jak si bezpečně užívat bílý koberec. Pořiďte si takové ty plastové návleky na boty, co bývají v ordinacích u lékaře.

Pokud máte doma bílý koberec, prosím napište mi dolů do komentářů, jak se vám s ním žije.

základní chyby při zařizování interiéru bílá

01 – Knihovna / 02 – Zrcadlo / 03 – Houpací křeslo / 04 – Křeslo / 05 – Odkládací skříňka / 06 – Stolička

9. Všechno, co milujete v jedné místnosti

Já vím, často se tomu nedá odolat. Jelení parohy, trofej, kterou vám zanechal děda, džbánek, co jste si přivezli z dovolené z Bulharska před 30 lety, „cibulák“ po mamince…

Co na tom, že každý pes jiná ves, že?

Ale ono na tom je, a někdy bohužel hodně. Naše mysl, toho má za celý den až až. Rušné ulice, blikající světla v obchodech, zmatek v kanceláři, kde pracujete. Když se po takovém dni vrátíte domů, do nesladěného interiéru, můžete se cítit ještě více vyčerpaní a někdy dokonce agresivní.

Nebudu vás nutit vše vyházet, teda zatím:) Jen své domácnosti dejte styl.

Chcete mít doma vystavené paroží? Bezva, tak například jídelnu dolaďte v mysliveckém stylu. Přemýšlejte, jak pomocí dekorování můžete tyto dárky a vzpomínky zakomponovat do vašeho bydlení.

„Cibulák“ po mamince se bude krásně vyjímat v jednoduché bílé moderní kuchyni. A pokud budete mít jídelní kout zařízen ve stejné modro-bílé barevnosti, tak to teprve bude bomba.

„Pokud vše, co milujete, umístíte do jedné místnosti, efekt na vaši psychiku bude zcela opačný než očekáváte. Budete se cítit ve stresu a nervózní, protože se vaše pozornost bude tříštit vlivem různých stylů. Věřím, že chcete mít spíše domov, který vás dobije a nikoli ubije!“

Vytvořte si domov, který vás dobije a nikoli ubije!

základní chyby při zařizování interiéru paris

10. Tapeta kolem dokola

Vyrostla jsem v socialistickém paneláku, kde tapeta byla jediným oživením interiéru. Všichni jsme je měli, ale všichni jsme je měli stejné, takže zase taková pecka to nebyla. Navíc tapety často nezakrývaly pouze nedokonalost zdi, ale někdy i její chybějící části…

Odborníci na základní chyby při zařizování interiéru – PAT A MAT

Po revoluci se tapety staly, tak trochu zapomenutou alternativou úpravy interiéru. Nicméně nyní se opět dostávají zpět do našich domovů, ovšem v mnohem vyšší kvalitě a v nekonečném množství barevnosti i designu. Dekorování pomocí tapet pozvedne váš interiér na novou, nečekanou úroveň.

„Nenechejte se ovšem zlákat a tapetou pouze šperkujte svůj domov, a využijte je k tomu správnému wow efektu!“

Našli jste tapetu, která je úžasná, ale bohužel neskutečně drahá, na to, abyste ji použili na celou zeď? Zarámujte ji a zavěste si ji na zeď jako umělecké dílo.

To byly základní chyby při zařizování interiéru – Vaše bydlení je především VAŠE, tak na to nezapomínejte!

PS: Možná mě sledujete již dlouho. Čtete poctivě všechny články na blogu, sledujete můj facebook, i youtube. Jen si stále nejste jistá, jak tu vaši předsíň, ložnici nebo třeba kuchyň s obývákem dotáhnout. Chcete to zvládnout sama, ale pořád to drhne. možná děláte i tyto základní chyby při zařizování interiéru, ale nevzdáváte se.

Je skvělé, že se tak snažíte. Moc vám fandím a držím palce. Pokud byste chtěla pomoc a třeba popostrčit správným směrem a hlavně na to celé nebýt sama, podívejte se, jak vám mohu pomoc já.

den otců - jak vám můžu pomoci

Vaše jméno (vyžadováno)

Váš email (vyžadováno)

Předmět

Vaše zpráva

 

Leave a Reply

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE
Více v NÁVRH ONLINE
Zavřít