Život na Maltě – Co přináší maltský každodenní život a proč jsme se rozhodli z Malty odstěhovat? Zpověď matky, tetky, architektky…

Po osmi letech jsem sbalila našich 5 švestek a vyrazila vstříc novému dobrodružství. Tentokrát do Anglie. A ne sama. Ale s manželem a dvěma malýma dětma (holčičky – 4 a 1 rok).

Když jsem před lety na Maltu vyrážela, byla jsem svobodná skoro 30 letá mladá holka. Plná elánu a radosti z drobných maltských nedokonalostí a úžasné modré oblohy, která je nekonečně vysoko.

Líbila se mi maltská zima, kdy je venku nejhůř 10 stupňů.

Líbilo se mi maltské letní horko, kdy nemůžete jít po pláži bosy, protože písek je tak horký, že si popálíte nohy…

Líbily se mi palmy. Líbily se mi pískovcové domy. Líbilo se mi moře se všemi jeho modrozelenými odstíny. Líbilo se mi to všechno.

Jenže všeho (i toho nejlepšího) se člověk jednou přejí.

Když je v zimě venku 10 stupňů, tak těch 10 máte i doma. Izolace je cizí slovo a zima přeci netrvá tak dlouho. Když je venku stupňů 50, tak není každý den neděle, kdy se můžete jen tak válet na pláži. V těch 50 stupních také musíte dojít ve všední den do práce nebo do obchodu, a hlavně s tím nákupem zase zpátky domů.

Jste nonstop zpocení a nebo alespoň ulepení.

Přestanete nosit batoh, protože se vám pod ním potí záda. Jediné boty, které jsou snesitelné, jsou žabky. Ty ovšem nosit nechcete, protože nesnášíte ten pocit, když vám kolem bosé nohy proběhne pěticentimetrový šváb (a ten vám kolem nohy na Maltě proběhne určitě, a ne jednou).

Přidejte k tomu, že vám tři měsíce neteče teplá voda, a že jste zrovna porodili. A tak nějak začnete přemýšlet, jestli by vám vlastně nebylo lépe jinde.

My měli důvodů mnohem více a čím víc se blížil den našeho odletu, tím víc důvodů se objevovalo. Bylo jasné, že musíme odjet dřív než Maltu začneme nenávidět.

Malta je totiž moc hezká země s fajn lidma a neskutečným množstvím památek. A my se moc těšíme až tam zase přijedeme (na dovolenou).

Také tam máme dům, který jsme kámen po kameni dávali do pořádku.  Spousta potu a slz.

Naučili jsme se, co znamená rekonstruovat, když máte omezený rozpočet. A nejen rozpočet, ale i možnosti, kde nakoupit materiál.

 život na Maltě - rekonstrukce omezený rozpočet

Několik let jsme bydleli provizorně.

 

  • Vím jaké je, mít místo obýváku sklad cementu. A mít to tak pár let…

  • Vím, co obnáší, když bydlíte bez kuchyně. Vaříte jen s pomocí mikrovlnky a pro vodu běháte po schodech do patra…

  • Vím, jaký je pocit, když vám konečně namontují kuchyň a police, které jste si tak přáli, vám dají jinam. Vím, co to je sedět v nové prázdné kuchyni na podlaze a brečet…

  • Znám pocit, když k vám přijde řemeslník a řekne, že v létě pracuje jen dopoledne…

  • Vím, jaké to je, když vám bouchne elektrika a vy nevíte proč. A když pak zjistíte proč, máte chuť elektrikáře přetrhnout jak hada…

  • Vím, jak se cítíte, když máte v ruce novorozeně a neteče vám teplá voda. A ta voda vám neteče, protože vám zedník, který vám přišel pomoc se zateplením střechy, rozbil solární panel…

  • A taky znám ten pocit, když vám ten samý zedník zateplí jen půlku střechy… a tvrdí vám, že je to normální…

  • A také vím, jaké to je zařídit si dům nábytkem z IKEA, a seč architektka, nestydím se za to.

Vy již nemusíte mít takové zkušenosti. Pokud zařizujete svůj interiér a nevíte si rady, napište mi. Ráda vám poradím. Na řešení vašeho bydlení totiž nemusíte být sami.

Teď je naším domovem Anglie. O tom, jaký byl náš první půlrok si přečtěte zde.

Kolikrát v životě jste se stěhovali? Ze země do země? Nebo jen o ulici dál? Jaké to bylo? Těším se na vaše komentáře.

2 Replies to “Život na Maltě – Zpověď architektky”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.