Byla jsem na návštěvě u kamarádky, která má pěkně zařízený byt. Její byt byl na první pohled důkazem, že není potřeba utratit hodně peněz na to, aby si člověk s vkusem vytvořil příjemné bydlení. Naopak jsem měla okamžitě pocit, že ví, jak důležitý je pozitivní vliv prostředí na člověka.

Vliv prostředí. Opravdu moje kamarádka ví, jak je důležité v jakém prostředí žijeme?

Dali jsme si kafe a já si pořád říkala, jak je to fajn, když člověk hezky bydlí. Mezi námi, když mě pozvete na návštěvu, budu neustále hodnotit, kde co máte, jestli to dává smysl, jak vám ladí barvy, jestli nemáte otlučené hrnečky….

Ono to může znít, že jsem padlá na hlavu, ale já to vnímám jako dar.

Já prostě některé věci hned vidím. Většinou menší či větší „chyby“ v systému vašeho bydlení. Ale nebojte, i když to vypadá, že k vám přijdu na kafe a budu vás kritizovat za to, jak to doma máte, tak nebudu.

Tohle mi jede v hlavě tak nějak na pozadí. Pokud se mě zeptáte na názor, tak vám ho řeknu. Ale neptejte se na věci, na které nechcete znát odpověď.

S věkem jsem se aspoň naučila neříkat co si myslím každému, a při každé příležitosti.

Když máte kanape, které se nehodí ke zbytku zařízení, tak budu mlčet. Když se mě zeptáte, jak se mi to kanape líbí, tak řeknu, že to kanape je sice pěkné, ale nehodí se ke zbytku místnosti. Většinou se pak ptám zda máte představu, jak budete místnost dál zařizovat a nebo si myslíte, že takhle to je hotové.

Pokud si myslíte, že takto je to hotové a ode mě chcete slyšet požehnání, jak jste to krásně vymysleli, tak ho nedostanete. Ale zároveň vás nebudu nijak ničit, že to máte jak to máte.

Je to váš domov, váš vkus. Jen se prosím neptejte pokud nejste připraveni na upřímnou odpověď.

Ale zpátky k mé kamarádce a našemu povídání u kávy.

Svěřila se, že se jí poslední dobou špatně spí. Že ji po ránu pobolívá hlava a že mívá noční můry. Když jsme vyloučily všechna možná těžká jídla k večeři, stresík doma i v práci a nebo přemíru alkoholu, tak jsem nevydržela a na rovinu se zeptala jestli můžu vidět jejich ložnici. Tušila jsem, že problém může být vliv prostředí, jen jsem netušila, co mě tady ještě čeká…

vliv prostředí - co máte pod postelí?

Jen otevřela dveře hned mi začala blikat červená kontrolka.

A vlastně mě překvapilo, že potíží nemá víc. Jestli se mi byt zdál docela pěkně zařízený, tak ložnice byla zoufalá. Oči mi málem vyletěly z důlků. Moje překvapení se nedalo nijak zamaskovat. Aneb jak říká můj manžel, z tvého obličeje se dá číst jak z knihy – já opravdu nepatřím mezi lidi s „poker face“ já zkrátka umím dělat ksichty – jak pozitivní, tak negativní.

Teď vytřeštila oči kamarádka a zeptala se jestli nepotřebuji trochu vody, že jsem nějak bledá.

Já v tu chvíli spíš potřebovala trochu vodky. Ložnice byla zabarikádovaná krabicemi s nevybalenými věcmi. Skříň na oblečení úplně chyběla. Ale to snad bylo i jedno, protože tak velká skříň, která by pojmula vše, co bylo v místnosti, snad ani neexistuje. K posteli vedl úzký průchod, takže alespoň tam byl náznak podlahy. Když na mě přestaly jít mdloby, tak jsem mrkla pod postel a víc jsem již vědět nechtěla. I pod postelí bylo „nahromaděno“.

Moje kamarádka není žádná špindíra, takže v ložnici bylo čisto, jen tam toho bylo všeho prostě moc.

Přesto mi v hlavě naskočilo staré české přísloví: „Navrch huj, vespod fuj“.

Bylo to takové typické, podívej jak to mám doma hezké (uklizená předsíň, hezká kuchyň, pohodlný obývák) a ložnici tu nikdo nevidí, tak tam nacpu všechno, co se jinam nevešlo.

Není divu, že jí bylo každou noc tak blbě. Vliv prostředí na člověka je totiž často podceňován.

 

A v ložnici jsme každou noc, třeba i osm hodin.

Navíc spíme, takže jsme o to více zranitelní. Všechny věci, které máme pod postelí, všechny věci na které vidíme z postele, to vše ovlivňuje náš spánek i naši náladu a nakonec i zdravotní stav.

K tomu se přidá i podvědomé, na mě (na ložnici) zas tak nezáleží, proto tady mám nepořádek a neštěstí je na světě.

Tak, co teď s tím?

1. Vytřiďte věci!

Co nejdříve. Klidně tomu věnujte celý víkend. Klasika je začít s třemi krabicemi (nebo pytli).

VYHODIT * RECYKLOVAT * PONECHAT

vliv prostředí - VYHODIT, RECYKLOVAT, PONECHAT

Do sekce VYHODIT patří všechno, co se nedá spravit či použít jinak. RECYKLOVAT cokoli, co jde vyhodit do recyklovaného odpadu nebo můžete darovat na charitu, ale vy to již používat (nosit) nebudete. PONECHAT vše, co máte rádi, rádi to nosíte nebo k tomu máte jiný citový vztah. K tomu se váže ještě jedna podmínka, víte, kam tuto věc umístíte.

Jinými slovy, máte pro tuto věc doma místo.

Tato akce musí být rychlá a nesmí se u ní příliš přemýšlet. Spíše se řiďte citem. Líbí – nelíbí. Mám ráda – nemám ráda. Zvlášť u věcí, pro které doma vlastně nemáte místo.

Již tímto vyklízením se vám výrazně uleví. Opravdu zvažte, co v ložnici mít musíte a co ne.

2. Nic pod postelí!

Pod postelí nic neskladujte. Když už něco pod postelí mít musíte, ať je to náhradní ložní prádlo, polštáře či deky. Zkrátka cokoli, co nějak souvisí se spánkem.

3. Mějte hezký výhled!

Když už máte uklizeno kolem postele i pod postelí zaměřte svou pozornost na výhled z postele. Je stejně důležitý jako úklid. Často je v ložnicích obraz umístěný nad čelem postele. To je skvělé, protože to upoutá pozornost při vstupu do ložnice. Pro vás jako pro osobu na posteli usínající a probouzející se je ovšem důležitý i výhled z postele. Tedy to co uvidíte z postele jako první i jako poslední. Takže je skvělý zajímavý obraz proti posteli, nebo pokud máte dostatek místa nějaká pěkná komoda s květinami. Případně zajímavá tapeta s klidným motivem.

Aplikování těchto tří základních triků pomohlo mé kamarádce zase v noci v klidu spát.

A pokud máte pocit, že u vás by to nešlo, mám pro vás ještě jednu radu jako bonus:

bytový design, minimalismus

Mějte se krásně, bydlete hezky a nezapomeňte na vliv prostředí!

Přečtěte si i další články:

BARVA ROKU 2018 – ULTRA VIOLET A JEJÍ VÝZNAM

POVLEČENÍ V TRENDY BARVÁCH PRO ROK 2018

NÁVRH INTERIÉRU ONLINE – CO JSTE POTŘEBOVALA VĚDĚT

MĚDĚNÉ DEKORACE V INTERIÉRU


loznice navrh

Jste připravena na změnu u vás doma? Pomůžu vám vytvořit originální interiér, jedinečný stejně jako jste vy sama. Pro více informací co nabízím a jak funguje návrh interiéru onlinevyplňte kontaktní formulář nebo mi napište na: julie.rawding@gmail.com

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.