Viděla jsi ta kanape ve slevě? Italská firma nám nechala ve schránce svůj nový katalog s výprodejem.

Ano, viděla, ale vůbec nevím, které vybrat… Některé jsou i se 70% slevou moc drahá, ale některá bychom si snad mohli dovolit. Jedno se mi v katalogu moc líbí… Vlastně by bylo ideální… Ale já si nejsem vůbec jistá, co ta barva, a jak je vlastně velké…

Manžel je muž činu a volá do prodejny. „Ano, za příplatek si můžete vybrat materiál jaký chcete, ano, příplatek je k ceně ve slevě.“

Vypadá to, že půjdeme koupit kanape.

A jakou barvu si vybereme?

Než opustíme dům, jsem již úplně zalitá potem, a je jasné, že v prodejně si budeme muset vybrat… Z nepřeberného množství materiálů i barev.

Tohle přeci nemůže dopadnout dobře.

Jak by nám (mně) bylo líp, kdybych teď vytáhla naší moodboard a sebejistě jsme vyrazili do prodejny…

Jaká jako moodboard? Co to je?

Já nejraději překládám moodboard jako náladostěnku, jako náladu na nástěnce. Své moodboard mají módní návrháři, grafici, návrháři webových stránek, ale i typografové. Odborníci na osobní rozvoj znají vision board, a architekti mají zase svoje sample boards.

Ale v zásadě se jedná vždy o to samé, o vizuální zobrazení vaší představy. Ať už jde o váš plán do Nového roku, či o plán vaší nové kuchyně.

Moodboard zobrazí styl, barevnost, materiály i možná řešení vašeho interiéru. Visionboard zobrazí vaše přání a vize, které se začnou plnit.

Tak když ty informace trochu zamíchám, tak moodboard je vlastně visionboard vašeho interiéru.

visionboard
Příklad Vision board – Zdroj: Pixabay

Pokud jste architekt či interiérový designér, moodboard je základní pomůcka pro zobrazení vašeho konceptu pro nového klienta. Klient krásně uvidí příklady možného barevného a materiálového řešení pro svůj nový interiér. Díky moodboard se vyhnete i případným nedorozuměním, protože jeden obrázek je lepší než tisíc slov.

Fáze tvoření moodboard je jedna z nejdůležitějších (a také nejzábavnější). Navíc správně vytvořená moodboard vám ušetří mnoho peněz a starostí v budoucnu.

Jak si zařizujete interiér?

Nechci vám tak moc lézt do svědomí, ale myslím, že chaoticky. Prostě přijdete do obchodu a líbí se vám konferenční stolek. Jé, ten by se mi líbil, a šup s ním do obýváku. Cestou z práce vidíte ubrus ve slevě, jé ten je bezva, a už je v kuchyni na stole. K narozeninám dostanete od tchýně vázu…Ty jo, to nemůžu strčit do skříně, vždyť přijde v neděli na kafe a váza už je na stole. A to že se k ubrusu nehodí, vy sice vidíte, ale nějak s tím nic neděláte. A jen se divíte, že je najednou doma méně pohody, a tchýně na cestě…

Tyto starosti si krásně můžete ušetřit.

Připravte si moodboard a vždy, když uvidíte nějakou věc či doplněk do interiéru, tak moodboard vytáhněte a zamyslete se, zda se vám tato novinka opravdu hodí.

Málokdo má tolik peněz, aby si zařídil interiér na první dobrou, od podlahy až po poslední vidličku v kuchyňské lince.

Proto je moodboard nutnost.

Jinak se vaše domácnost bude plnit věcmi, které se k sobě vzájemně nehodí, ale byly bezpochyby výhodnou koupí, případně vám je někdo daroval. Vy však docílíte jedině toho, že budete mít stylově nesjednocený interiér a blbou náladu.

Jak vytvořit moodboard

Tak jdeme na to.

Již v úvodu jsem zdůraznila, že moodboard osobně překládám jako náladostěnku. A nejen proto, že mood v angličtině znamená nálada.

Na to, aby váš interiér byl opravdu bomba, a vy ho milovali, musíte vytvořit náladu – atmosféru.

Takže, než si z časopisů o bydlení začnete vystřihovat zajímavý nábytek a doplňky, zamyslete se.

Jak chcete, aby místnost, kterou chcete upravit, působila? Kdy a kde jste šťastní?

Například máte ráda ranní procházky v lese, líbí se vám jak se mlha po ránu povaluje a snaží se prodrat houštím. Začněte tímto obrázkem.

jak vytvořit moodboard

Nebo milujete vzpomínku na léto ve francouzském Provence?

jak vytvořit moodboard

A co když jsou vaší láskou čerstvé citróny?

jak vytvořit moodboard

Máte svůj základní inspirativní obrázek?

Tak teď si připravte bílou čtvrtku velikosti alespoň A3, ale lépe A2, ať vás při vašem kreativním zápalu nic neomezuje.

Svůj obrázek si zatím položte na čtvrtku a teď začne ta pravá mela. Z časopisů o bydlení si vystřihujte vše, co se vám líbí, či co se barevně hodí k vašemu základnímu obrázku, obrázky míchejte, přemísťujte a hlavně si celý proces užívejte.

Neomezujte se však pouze na časopisy o bydlení. Máte doma ústřižky látek, tapet či barevných dárkových papírů? To všechno se vám v této fázi bude hodit.

Během procesu si ujasníte, co se k čemu hodí a co naopak ne. Je také důležité zvolit si základní barvu.

Barvu, která bude reprezentovat barvu podlahy či stěn, tedy největší plochu místnosti. Tato barva bude určitě součástí vašeho základního obrázku. 

Přidejte druhou barvu. Důležité rozhodnutí – chcete vytvořit barevný kontrast, nebo mít místnost tón v tónu?

Hrajte si s různými možnostmi, dokud nebudete spokojení.

Dokončete moodboard s doplňky ve třetí barvě a udržte jednotný styl, např. venkovský, východní, romantický apod.

Styly zatím raději nemíchejte a užijte si výrobu své první moodboard.

jak vytvořit moodboard

Máte již svoji moodboard? Pro kterou místnost? Těším se na vaše komentáře pod článkem.

Čtěte dál:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.