Ing. arch. Julie Rawding

Návrhy interiérů na dálku

NÁVRH ONLINE

Nejnovější trendy v bydlení pro rok 2015

Chcete znát jako první nejnovější trendy v bytovém designu? Tak musíte vyrazit na Salone del Mobile do Milána.

Salone del Mobile se koná každoročně v dubnu v italském Miláně. Jde o přehlídku nových trendů v designu, ale hlavně jak vyplývá z názvu, mobiliáře. Tedy nábytku, který pak obdivujeme a můžeme si koupit v prodejnách po celé Evropě.

První výstava tohoto typu se v Miláně konala v roce 1961 a měla za cíl představit italský nábytek a doplňky široké veřejnosti.

Tento rok se do Milána přijelo podívat neuvěřitelných 310 840 návštěvníků! jednou z návštěvnic byla i moje kamarádka a kolegyně architektka Eva Bradáčová. Ta se s námi podělí o své zážitky a doporučení z letošní návštěvy.

Milano trendy 2015

pohledem Ing. arch. Evy Bradáčové – ebarch.cz

1. Po kolikáté jsi již v Miláně byla?

Na Salone del Mobile jsem byla od roku 2009 po čtvrté. Tento veletrh se koná každý rok vždy v polovině dubna. Představují se zde nové trendy v oblasti nábytku jak bytového, tak i kancelářského. Kromě toho se každý ročník střídají prezentace Euroluce (světla), EuroCucina (kuchyně) a International Bathroom Exhibition (koupelny).

2. Kolik stojí vstupné?

Vstupné se pohybuje od 28-68 euro podle počtů vstupů a také podle toho, zda máte kombinované vstupné s jízdným po Miláně. Více se návštěvník dozví na oficiálních stránkách veletrhu. Doporučuji vše řešit registrací přes internet v pohodlí domova. Zakoupíte si lístek podle Vašeho přání a vyhnete se tak frontám v metru a u pokladen.

3. Jak je složité se na výstaviště dopravit?

Není to vůbec složité, ať v bydlíte přímo v Miláně nebo v jeho okolí. Já jsem 2x  bydlela 55 km od Milána, v malebném městečku Como, a jezdila autem po A9. Jednou jsem si zkusila bydlet na trase Cabiate-Milano a jezdila jsem do Milána vlakem. Letos jsem si pronajala byt v centru Milána. Všechny možnosti mají něco do sebe.

Bydlíte-li v okolí Milána a jedete autem, je dobré si přivstat a vyhnout se kolonám na dálnicích, zvláště v místech, kde se platí mýtné. Ve vlaku se musíte připravit na tlačenici „tělo na tělo“ a bydlíte-li v Miláně, tak na tlačenici v metru. Doporučuji trochu nastudovat trasu, aby jste měli přehled, ale vše je velmi dobře značené a hlavně správnou cestu poznáte podle proudícího davu. Takže ideálně zaplout a nechat se unášet.

4. Jaké je vhodné oblečení?

Rozhodně pohodlné boty! Letos jsem ocenila, že jsou trendy křiklavě barevné, sportovní boty a každému je jedno, zda k tomu máte „no-name“ tepláky, džíny, sukni, nebo večerní róbu. Oproti minulým ročníkům, kdy letěly lodičky s ponožkami, to byla opravdu úleva 😀

Dubnové počasí se vydařilo, ale jindy je v tomto období deštivo. Spoustu doprovodných akcí se děje i v Zona Tortona a v centru Milána (Via Brera, S.Babila). Doporučuji tedy i něco nepromokavého. Ale nezapomeňte, že Miláno je mekka módy! Zde jen tak s „pražským oblečením“ nezapadnete.

5. Podle čeho vybírat na výstavišti katalogy?

Je dobré vytipovat si zaručené firmy, které mají tradici a oslovují světoznámé designéry. Tam je úspěch zaručen. Také se na milánském veletrhu každým rokem objevují nové firmy, které se snaží prosadit na trhu. Pokud se Vám jejich sortiment líbí, neváhejte a katalog či kontakt si na ně vezměte.

Letos jsem ocenila, že jste si mohli objednat katalogy předem. Připravte se ale, že cestou zpět kromě zavazadla s oblečením povezete ještě pár kilo navíc právě díky katalogům.

6. Kolik si brát na cestu vizitek?

Plánujete-li návštěvu spíše obchodního rázu, vezměte si jich opravdu hodně. Někteří vystavovatelé podmiňují vstup do svého výstavního stánku registrací a vizitkou. Pokud se jedete inspirovat, stačí jich mít tedy jen pár.

Já osobně už vizitky nedávám. Ráda si věci prohlížím sama a ve svém tempu a povídání s obchodními zástupci mne trochu zdržuje. Registrace u vstupních recepcí také dost zdržují, bývají zde fronty. Navíc si myslím, že pokud chce někdo prezentovat své výrobky, měl by si kontakty získávat kvalitou a nápaditým designem, a ne podmíněným vstupem do svého stánku.

7. Jak je výstaviště rozdělené?

Na webu naleznete plánek a umístění vystavujících firem. Tento plánek dostanete hned u vstupu do výstavního areálu. Ze své zkušenosti doporučuji začít od prostředních hal. Není to úplně praktické, protože se trochu více nachodíte, ale v prostředních halách vystavují ty nejproslulejší firmy.

8. Jela jsi do Milána s nějakým konkrétním záměrem něco vidět?

Do Milána jezdím hlavně pro inspiraci. Každý, kdo Salone del Mobile zažil, vám potvrdí, že ho to nabije neskutečnou energií.

9. Spatřila jsi nějakého známého architekta/designera?

Pobyt v Miláně jsem si zpestřila přednáškou Daniela Libeskinda. To bylo velmi příjemné a osvěžující. Na výstavišti zahlédnete pár designérů, kteří natáčí rozhovory. Je príma se chvíli zastavit, ale pokud nejste v první řadě, tak v tom shonu, z toho  nic nemáte. Je dobré si několik dní počkat, až se natočené rozhovory dostanou na internet.

10. Jaké jsou největší trendy pro rok 2015?

Trendy budou, jak napovídá samo logo Expo 2015, duhové barvy, přechody jednotlivých barev, nebo kombinace barev alá Mondrian. Zajímavostí jsou lentikulární tapety, které mění svůj vzhled podle úhlu pohledu. Na trh se dostávají také krajkové vzory ať už jde o venkovní nábytek či obklady. Velké rozlehlé pohovky jsou na  ústupu. Budete „IN“ pouze s malou pohovkou či několika pohodlnými křesly.

Milano trendy 2015

Milano trendy 2015Ve světlech je, kromě duhových barev, důraz na drátky a lanka. Pokud už vyžadujete stínidlo, tak pouze „srostlý trs“ několika stínidel. Stále více do popředí se dostává nepřímé osvětlení. To Vám na stěnách vykouzlí krásné světelné obrazce.

Milano trendy 2015

11. Zdál se ti některý z návrhů opravdu hodně blbý?

Někdy je člověk spíše překvapen, jaké hranice se překračují. Třeba židle bez opěrky a ejhle, ono je to pohodlné 😀

12. Stálo to za to? Máš pocit, že tě návštěva veletrhu inspirovala k další práci?

Bezpochyby!

13. Komu by jsi návštěvu Milána doporučila?

Doporučuji Salone del Mobile navštívit každému, komu je téma nábytku, designu a kvalitního bydlení blízké.

Děkuji za rozhovor!

Uvidíme se v Miláně – příští ročník se koná 12.-17.4. 2016

[cta id=“981″ vid=“0″]

  1. Martina Šedlbauer

    Květen 16, 2015 at 13:39

    Tiez som bola na tomto veltrhu pred par rokmi v 2011 a bolo to super, velmi sa nam tam s manzelom pacilo. Boli sme sucastou organizovaneho zajazdu z kurzu Interieroveho dizajnu, ktory som vtedy absolvovala. Cize vsetko zabezpecila skola. Inspiracie, ktore sme vtedy nasavali, boli uzasne. Urcite odporucam si tam zajst ludom, kotrych dizajn zaujima 🙂
    Martina Šedlbauer

Comments are closed.

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE