Close

Co udělat jako první než se nastěhujete

STEHOVANI

Konečně jste se dočkala a koupila vysněnou nemovitost. Nezáleží na tom zda se jedná o malý byt či o velkou vilu. Je to vaše budoucí království. Nemůžete se dočkat až si to tam krásně zařídíte a slavnostně se nastěhujete. Než tento den však nastane je dobré nepodcenit přípravu.

 

1. NEZBYTNÁ OBHLÍDKA

Než začnete stěhovat nábytek, je potřeba celou nemovitost pozorně prohlédnout. Zkontrolujte elektřinu, zda vše funguje, tak jak má. Samozřejmě vodu a případně plyn.

Pokud nemovitost potřebuje rozsáhlejší rekonstrukci, nestyďte se a objednejte si odborníka. Čím dříve, tím lépe. Šikovný stavební inženýr vám poradí, co vše zkontrolovat a na co dát při rekonstrukci pozor.

2. SESTAVENÍ ROZPOČTU

Hned jak budete vědět kolik prácí je nutných před samotným nastěhováním, můžete začít sestavovat rozpočet.

Připravte si tabulku, kde si zaznamenáte, co ve které místnosti je potřeba udělat, kolik to bude stát a kolik to zabere času. Nebojte se oslovit ve svém okolí několik vhodných řemeslníků, kteří vám tyto služby nacení. Obecně doporučuji tři. Získáte tím jasnou představu nejen o ceně, ale také o rozsahu a trvání prací. Nezapomeňte, že ne vždy jsou řemeslníci volní ihned.

Ať už vám finální číslo vyjde jakékoli přidejte k němu ještě alespoň 15% „pro strýčka Příhodu“.

3. VAŠE PRIORITY

Samozřejmě pokud jste koupila starší dům, je jasné, že vaše priority budou jiné, než pokud jste koupila byt v celkem nové zástavbě.

Vždy si ale zkontrolujte vlhkost zdí, případně plíseň. A nepodlehněte pokušení prostě to jen něčím přetřít. Zvažte výměnu oken, případně podlah a zvláště u starších domů strhněte tapety, ať vidíte do čeho vlastně jdete.

Vím, že tohle jsou práce, které vám dají pěkně zabrat, ale lépe je, udělat je jednou a pořádně, než pak plakat při první zimě.

Pokud vás doma čekají spíše kosmetické úpravy vždy si naplánujte hlavně velké kusy nábytku a doplňky nechejte na později. Takže do obývacího pokoje přijde pohovka. Do ložnic postele. A nezapomeňte na jídelní stůl a židle.

Toto jsou prvky na kterých byste neměli šetřit a kupte si to nejlepší, co si můžete dovolit.

„Kupte to nejlepší a plakat budete jen jednou.“ Miles Redd

4. KDE ZAČÍT

Začněte s místností, která potřebuje nejméně úprav/oprav. Můžete to být obývací pokoj, ale klidně ložnice. Tuto místnost dokončete jako první. Bude vám sloužit jako útočiště během ostatních prací.

Věřte mi, mockrát budete zoufalá a je dobře pokud máte jedno místo, kde je čisto, kde nejsou žádné krabice, a kde se z toho všeho můžete vyplakat. Tak abyste nabrala síly a mohla jít dál. Pokud máte děti, i jejich ložnice by měla být, co nejrychleji hotová, zvlášť pokud zbytek domácnosti bude ještě několik týdnů ve znamení chaosu.

5. JDE SE NA TO

Než se pustíte do samotného malování či tapetování a nebo třeba i do nákupu doplňků. Mám pro vás pár tipů.

  • V první řadě vstupte do místnosti, kterou se chystáte zařídit a nechte na sebe působit vše, tak jak je. Kam dopadají sluneční paprsky? Líbí se vám odstín podlahy? Na kterou stěnu vám padl zrak jako první? Všechny pocity si zapište. Ale zapisujte všechny, jak pozitivní, tak ty negativní.
  • Začněte sbírat obrázky s inspirací. Pinterest, Instagram, časopisy o bydlení, katalogy nábytku. Zdroje inspirace najdete na každém kroku, úžasné barevné kombinace najdete na procházce v přírodě. Pište si poznámky o tom, co vás zaujalo, která barevná kombinace se vám líbí a také jaký styl. To vše vám pomůže vytvořit stylovou místnost, která bude krásně odpovídat vašemu jedinečnému vkusu a potřebám.
  • Místnost si pořádně změřte a nakreslete si její plánek. Můžete rovnou zakreslit i velké kusy nábytku jako je sofa či velké skříně.
  • Tak a je čas vymalovat ne? Spousta lidí napřed vymaluje a pak hledá doplňky a dekorace do místnosti, která je tzv. Hotová. Neudělejte tuto chybu. Mnohem lepší je vybrat si např textilii, která bude na pohovce, či tapetu, či nějaký umělecký obraz, který se vám líbí a chcete ho v místnosti vystavit a z toho vytáhnout barvu pro vymalování místnosti. Tímto postupem docílíte toho, že místnost bude dokonale barevně sjednocená. Ideální je vytvořit barevný koncept pro celý dům/byt.
  • Buďte trpělivá! Vytvořit dokonale navržený domov není záležitost na jedno odpoledne. Vybírejte, choďte po obchodech, navštěvujte showroomy. Není kam spěchat.

6. HON NA DOPLŇKY

Vhodným výběrem doplňků dotáhnete místnost do stylového konce. Vybírat můžete z:

Umělecké obrazy či tisky na stěnách

– můžete vytvořit zeď jako v galerii, případně vystavit jen jedno větší dílo. Nikdy však nepodceňujte sílu originálních obrazů či fotografií ve vašem domově.

Záclony/závěsy

– vždy dodají místnosti pocit zabydlenosti, v létě stačí lehký voál, který bude jemně propouštět paprsky slunce. V zimě můžete zvolit sametové závěsy, které dodají místnosti útulnosti a udrží zimu pěkně venku za okny.

Kusový koberec

– ve velkém volném prostoru krásně vymezí místo pro sedačku či dokáže určit, kde bude jídelní stůl. V malém naopak dodá texturu a barvu a sjednotí celé barevné řešení místnosti.

Osobní předměty

– dodají místnosti vaši jedinečnou osobitost a styl. Může se jednat o fotografie, drobnosti z vašich cestovatelských výletů či o dekorace, které se dědí z generace na generaci. Malá osobní poznámka – někdo bude mít možná pocit, že si doma vystavujete nějakou formu kýče. Je to jeho pocit a váš domov. Takže si doma vystavte, co chcete a nenechte si do toho od nikoho mluvit. Ani od architekta. Šikovný architekt vám naopak může pomoci vymyslet, jak takové artefakty pěkně vystavit, aby se navzájem nerušily a ve výsledku vaší domácnosti rozzářily.

Květiny

– Interiérové rostliny jsou skvělým doplňkem domácnosti. Zvažte jejich zavěšení od stropu, případně vytvořte celou zelenou stěnu. A pamatujte pohled do zeleně uklidňuje.

Pokud si nejste svými pěstitelskými schopnostmi jisti, vždy můžete vytvořit zátiší s vázou a čerstvými květinami.

7. ZAŘIZOVÁNÍ SI UŽÍVEJTE

Zařizování nového bydlení by měla být hlavně vaše radost, ne starost. Hledání řešení, jak nejlépe vybavit váš životní prostor, váš domov.

A pokud si nebudete vědět rady a nebo místo radosti, pociťujete jen starost – nechejte to na mě. Na řešení vašeho bydlení už nemusíte být sama.


Julie Rawding

Julie Rawding

matka, tetka a architektka
Napište mi na: julie.rawding@gmail.com

Pomáhám ženám vytvořit si originální domov podle jejich gusta. Domov stejně jedinečný jako jsou ony samy. A to online a bez stresu.
Julie Rawding

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE
Více v DESIGN INTERIÉRU
fotografie rodina
Kam umístit rodinné fotografie?

Které místnosti jsou vhodné pro rodinné fotografie? Je některá místnost v domě pro fotografie vysloveně nevhodná? Existuje místo, které vystavením fotografií...

Zavřít