Nevíte, jak sladit barvy v interiéru? Když vidíte vzorníky barev líbí se vám všechny odstíny a nemůžete si vybrat jednu, kterou použijete na stěny u vás v ložnici? Ve vzorníku barev se vám líbí všechny? Našli jste si křeslo, které chcete, ale nevíte jak k němu barevně sladit ostatní doplňky ?

 

Tak v tom nejste samy.

Často se lidé barev bojí a tak interiéry končí v záplavě béžovo – bílo – meruňkové. Hrajete takzvaně na jistotu. Neutrální barevností se přeci nic nezkazí. Jak se to vezme. Možná neutrální barevností neurazíte, ale také vám srdce neposkočí radostí, když do takového interiéru vstoupíte. Nemám nic proti neutrálním odstínům. Naopak. Ale i světlé barvy se musí umět používat. Jinak váš interiér bude tak trochu nudný, zkrátka nemastný, neslaný.

Jak by se vám líbilo, kdyby vám někdo dal recept na zaručenou barevnou kombinaci, kterou nikdy nic nezkazíte? A kterou navíc, vždycky ohromíte?

barevná inspirace z přírody

Ten recept najdete v přírodě.

 

Příroda nám dává odpověď na všechny naše otázky kolem barev. V každý okamžik v přírodě najdete přesnou barevnou kompozici. Přesné barevné ladění. Stačí se jen dobře dívat a barevné kombinace pak chytře použít u vás doma.

příroda jako inspirace

Pamatuji si, jak se se mnou asi před dvaceti lety dohadoval jeden kamarád, že nemůžu ladit modrou a hnědou barvu. Tenkrát mu šlo o oblečení. Ani ne za měsíc v časopise ELLE vyšel článek o modro-hnědé kombinaci, která byla zrovna v módě. A jeden z argumentů právě byl, že takováto kombinace se v přírodě běžně objevuje. Vždyť se jen zahleďte do koruny stromů. Nebo na čerstvě zorané pole s modrým nebem na obzoru.

inspirace z přírody

Fajn, barevná inspirace z přírody, ale jak s tím mám konkrétně pracovat?

 

Příklad 1 – Začínáte z nuly

Máte úplně čistě vybílenou ložnici a nevíte, co s ní. V první řadě si vytvořte svoji moodboard. Tedy koláž inspirativních obrázků pro vaši ložnici. Chcete jednoduchou ložnici, určenou pouze pro relaxaci a spánek. Pro toto téma budete hledat barevnou inspiraci třeba v lese, nebo vás zaujmou zlaté klasy obilí, případně propadnete zenovému kouzlu a nejdete si nějaké obrázky bambusu.

Obrázky můžete stahovat z internetu, ale ještě lepší je, pokud vyrazíte na procházku  a fotíte si venku vše, co vás zaujme. Na čerstvém vzduchu vás totiž mohou napadat barevné kombinace, které by jste doma nevygůglili.

Nyní si vaši inspirativní koláž barevně zanalyzujete. Vyberte 5 hlavních barev. Barev, které se na vašich fotografiích nejvíce opakují. Jistě existuje důvod, proč jste je podvědomě či vědomě vybrali či vyfotografovali. Z těchto 5 barev posléze vyberete jednu barvu hlavní, jednu vedlejší a jednu barvu pro doplňky. Pokud chcete použít přesný matematický systém můžete zvolit 60% hlavní barva (stěny), 30% vedlejší barva (koberce, povlečení) a 10% barva doplňků.

ložnice barevnost inspirace

Příklad 2 – Máte křeslo

Druhý příklad je, že máte například křeslo s výrazné barvy a vy nevíte, co se zbytkem místnosti. Opět začněte moodboard. Ovšem teď se již soustřeďte na konkrétní barvu křesla.

Tedy v přírodě hledejte cokoli s oranžovou barvou. Střed květu. Vzor na křídlech motýla. Buďte pozorní. Můžete nalézt nečekané barevné kombinace.

inspirace z přírody barevnost

Až naleznete kombinaci, která vašemu oku i srdci ladí, stačí se rozhodnout, zda barva křesla bude patřit mezi hlavní, vedlejší či pouze jako barva doplňků.

Jak vidíte, když vy si nevíte s barevností rady, příroda ví.

Tak příště než budete spěchat do Barev a laků, tak si udělejte pohodovou procházku v lese a pozorně se okolo sebe dívejte. Určitě naleznete odpověď (a pokud ne, tak se zeptejte mě).

ložnice barevnost 02

Mějte krásný den a bydlete hezky,

PS: Možná mě sledujete již dlouho. Čtete poctivě všechny články na blogu, sledujete můj facebook, i youtube. Jen si stále nejste jistá, jak tu vaši předsíň, ložnici nebo třeba kuchyň s obývákem dotáhnout. Chcete to zvládnout sama, ale pořád to drhne.

Je skvělé, že se tak snažíte. Moc vám fandím a držím palce. Pokud byste chtěla pomoc a třeba popostrčit správným směrem a hlavně na to celé nebýt sama, podívejte se, jak vám mohu pomoc já.

Na řešení vašeho interiéru už nemusíte být sama. 

Vaše jméno (vyžadováno)

Váš email (vyžadováno)

Předmět

Vaše zpráva

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.