Ing. arch. Julie Rawding

Návrhy interiérů na dálku

ranni ritualy

JAK NA DOMÁCÍ POHODU, ZPOVĚĎ ARCHITEKTKY

Ranní rituály – zpověď architektky

Ranní rituály vám zlepší rána. Protože i celkem pohodové ráno se dokáže proměnit v noční můru… A to velmi rychle, vlastně dřív než řeknete „do prčic“

Ranní rituály sem, ranní rituály tam.

Do prčic. Cítím jak mě narůstající nervozita začíná ovládat…

„Oblíkni si ty kalhotky, bez kalhotek nikam nejdeš.“ „Mami, Amy čůrá!“ „Čí je to chleba?“ „Kdo nedopil ten čaj?“ „Kde máš uniformu?“ „Ponožky!“

Stojím v louži a vím, že to není voda.

Zoje za půl hodiny začíná škola…

Amy lítá nahatá po schodech nahoru dolů a já trnu hrůzou, kdy se skoulí po hlavě dolů. Zvyšuju hlas a Zoja si zacpává uši.

Znamení.

Jdu do kuchyně a cestou zhluboka dýchám. Napiju se vody a ignoruji křik ozývající se mi za zády.

Půl minuty, minuta.

Už jsem zpátky. Už Jsem zase klidná a celá situace mi nepřipadá ani tak moc stresující, ale nesmírně vtipná.

Ano, podle hodinek bychom měli být už dávno na cestě, a místo toho jsou obě dcery v podstatě nahaté, a v obýváku si na kanapi staví bunkr.

ranní rituály - hra

V každé situaci si vždy můžu vybrat, minimálně ze dvou možností.

Chci mít šťastné dítě a nebo být včas ve škole?

OK tak znovu.

V první řadě se omluvit. Ujely mi nervy, už je čas vyrazit do školy, pomůžu ti obléknout. Ale napřed obrovské objetí. Chci cítit tvoje srdce.

Tak jdeme na to.

Za pět minut jsme před domem a vyrážíme směr škola. A ano musíme popoběhnout, ale cestou se smějeme, protože  je to sranda.

Probleskne mi hlavou jak by to dopadlo, kdybych tu hrůzu, co se na nás ráno valila včas nezastavila. To bych teď Zoju do školy jako táhla? Jasně že jo, protože jsem silnější a jí by nic jiného nezbylo. A třeba mě celé ráno nenávidět. (Nebo po zbytek života?)

Rána jsou prostě hustý. Ať už jste dospělí a nebo děti.

Navíc když po vás společnost chce, abyste někde byli včas, situace se víc a víc komplikuje. Aby se toto nebo něco podobného již nemuselo opakovat, vytvořili jsme si doma ranní rituály, které nám pomáhají.

A mimochodem, do té školy jsme přišli včas:)

RANNÍ RITUÁLY TIP 1. – MEDITACE

Po probuzení – se stále zavřenýma očima se usměji a poděkuji, že jsem živá. Další nový den. Je to zázrak i když nám to často připadá jako samozřejmost. A také si řeknu, že to bude bezva den. Pokud mám ještě dvě minuty (to znamená, že moje holky ještě spí) tak si klidně i představím jak bezva den to bude. A klidně si i představím, jak bezva jsem já sama.

RANNÍ RITUÁLY TIP 2. – PITÍ VODY

První, co ráno piji je voda. Piji vodu s citrónem a hned půl litru. Zjistila jsem, že čím víc vody piji, tím lepší mám náladu. Upřímně musela jsem si na telefonu nastavit aplikaci AQUALERT, protože jsem bez upozornění pila pouze JEDEN litr vody denně! Nyní mám nastaveno upozornění tak, abych pila 3 litry a trvalo více než tři týdny než jsem si, alespoň trochu, na tento nový režim zvykla.

RANNÍ RITUÁLY TIP 3. – SVOBODA DĚTÍ

Děti nechávám ráno dělat na co mají chuť. Trvalo to, ale vypozorovala jsem, že čím méně se jim do jejich aktivit po ránu montuju, tím lépe.

ranní rituály - kreslení

Někdy je té svobody přeci jen příliš…

RANNÍ RITUÁLY TIP 4. – PODĚKOVÁNÍ

Před snídaní společně poděkujeme, že máme co jíst, Zojinka také děkuje za hračky a za zvířatka, prostě jak to zrovna ten den cítí. A také si navzájem popřejeme krásný den.

RANNÍ RITUÁLY TIP 5. – AŽ TI ŘEKNU

Naučila jsem se říct Zoje harmonogram dne (rána) včas. Třeba teď si hraješ, pak bude snídaně, až ti řeknu je čas se převléknout do uniformy, tak se převlékneš a pak půjdeme společně do školy. Zní to sice trochu jako hypnóza, ale funguje nám to dobře.

RANNÍ RITUÁLY TIP 6. – TANCOVÁNÍ

Někdy po ránu tancujeme. Je to skvělý lék, když se přes všechny opatření objeví mrak nervozity. Cédéčko s taneční hudbou vždy změní atmosféru v místnosti. A oblékání jde také o poznání rychleji. A pozor žádnou „intoušskou“ muziku. Nejlepší pro takové chvíle je pop music z devadesátých let a čím debilnější tím lepší. Teď u nás vede Macarena a Mambo No.5

RANNÍ RITUÁLY TIP 7. – PRDÍM NA ÚKLID

Dřív jsem měla pocit, že musím opouštět jen super uklizený byt/dům. Tak to už nemám. A ano někdy to u nás vypadá, že když přijdu domů nejsem si jistá jestli jsme nebyli vykradeni. Zároveň mě, ale baví myšlenka, jak k nám přijde zloděj, uvidí ten šílený bordel a řekne si – aha, tak tady už někdo byl:)

RANNÍ RITUÁLY TIP 8. – ZPÍVÁME SI

Někdy si zpíváme doma, někdy cestou do školy. Jak to zrovna cítíme. Naše hymny jsou: This is the day a Matko Země (to, aby to bylo vyrovnané, nejen jazykově)

Jak to vypadá prakticky?

Žijeme v Anglii, takže si užíváme možnosti, že škola začíná v 9 hodin.

Já vstávám kdykoli mezi 5:30 – 6:30. Holky 6-7. Do 8 je ranní volno. Což znamená, že je to čas, kdy si holky kreslí, staví bunkry, běhají po zahradě. Prostě dělají cokoli na co mají zrovna náladu. Mezitím se já oblékám a chystám věci na náš den. V 8 společně snídáme. Po snídani je tak akorát čas se obléknout, vyčistit zuby a vyběhnout. Málokdy se trápíme tím, jaký je náš účes – takže často je to na „Koháka“ a to, že mám občas make-up považuji spíše za zázrak. Do školy vyrážíme mezi 8:30-8:40. Zoja jede na kole a já za ní běžím i s kočárkem s Amy. Je to naše 1,5 km ranní rozcvička. A když je Zojka bezpečně ve škole, vydýchám se a jdu si po svých povinnostech. Někdy je to maso, ale snažíme se zvládat to s humorem a hlavně v klidu.

PS: Jaké jsou vaše ranní rituály? Podělte se o své zkušenosti v komentářích pod článkem

A bydlete hezky,

2 komentáře

  1. Pavlína

    Červen 29, 2017 at 07:09

    Zaujala mě věta: „Děti nechávám ráno dělat na co mají chuť.“ Což se teda vysvětlilo dole, když škola začíná v 9. My na vesnici v čechách začínáme 7:30 (aby děti z okolních vesnic ztihly autobus po škole domů), takže na nějaké dělání na co mají chyť fakt čas není. Nejvíc času zabere dostat je z postele. Vyzkoušela jsem různé postupy a dohody, všechny fungují pár dní a pak je vše zase ve starých kolejích. Ještě, že už budou prázndiny!!

  2. Julie Rawding

    Červen 29, 2017 at 13:13

    Je to drsné, když škola začíná takto brzy. Mě škola začínala v 8 a byla jsem s tím v pohodě, stihla jsem si ráno hrát a pak jako starší oběhnout sídliště a vyzvednout mé kamarádky cestou do školy. Ne každý je takové ranní ptáče a obecně všechny děti se chtějí ráno vyspat. Vlastně nejen děti. Moc nechápu, jak to můžete zvládat. A soucítím jak s vámi tak dětmi. V kolik ráno tedy děti vstávají? A v kolik vy jako rodiče?

Leave a Reply

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE