Ing. arch. Julie Rawding

Návrhy interiérů na dálku

POVLEČENÍ

LOŽNICE INSPIRACE, VYBAVENÍ INTERIÉRU

POVLEČENÍ A TAJEMSTVÍ NAŠICH LOŽNIC

Nedávno mi jeden známý vyprávěl, že jeho máma má v ložnici „sejf“, prostě normální trezor. A já si najednou uvědomila, že celá ložnice je takový náš trezor. Kam jste se třeba jako děti utíkaly schovat před čertem? Do ložnice pod postel, že jo? Kam se schovávají peníze nebo tajné dopisy? Pod matraci. V ložnici je totiž vše i každý v bezpečí. Ale ložnice skrývá i jiná tajemství a ne vždy je ložnice místem bezpečí…

 

TAJEMSTVÍ SKRYTÉ V NAŠEM POVLEČENÍ

Povlečení a kdy ho převlékat? Jak často, je často? Je zajímavé, že u tohoto tématu si nikdo není tak úplně jistý, co je tak akorát. Po kolika dnech či týdnech ložní prádlo tedy měnit? Víte, co jsou roztoči a kde u vás bydlí? A máte představu na co dát pozor při nákupu nového povlečení?

Ložní prádlo a povlékání – Z dětství mám na povlékání postelí vzpomínky takové spíš pitomé. Jako, že je to moc pracné, dlouho to trvá, vždycky se do peřiny nějak zamotám atd. Navíc jsme měli patrové postele. Povlékat peřinu na horní palandě, je opravdu zážitek na celý život…

Zároveň si vzpomínám, jak je krásné spát v čerstvě povlečeném. Maminka povlečení vždycky škrobila a ten škrob, to je vůně, na kterou se nezapomíná. Ale nemyslím si, že bychom povlékali nějak extra často.

lozni pradlo - loznice

01 – Ložní set triangle / 02 – Pracovní stůl / 03 – Odkládací skříňka / 04 – Pracovní lampa / 05 – Papírový pytel

Tak co myslíte, jak často, je často?

Na serveru ženy-in kdysi proběhla anketa týkající se právě výměny ložního prádla, které se zúčastnilo přes 700 čtenářek. Výsledky této ankety byly celkem jednoznačné.

41,51% žen mění povlečení jednou měsíčně. V létě častěji, protože se přeci více potíme. Kladně odpovědělo 68,1 %. Pokud v povlečení spí cizí osoba, povlečení vymění 62% žen. 

Díky Googlu jsem zjistila, že 1 člověk z 10 mění ložní prádlo po více než měsíci, 35 procent lidí mění ložní prádlo po 2 týdnech a jedna třetina po týdnu.

Ženy označily za odporné neměnit prádlo po více než 5 týdnech, muži po šesti.

Za nehygienické označili tazatelé ložní prádlo používané 2 až 3 týdny.

Rozhodla jsem se jít na to ložní prádlo vědecky. Můj táta je matematik, tak se není čemu divit. Předpokládejme, že průměrný člověk spí 7 hodin (o těch 8 a více, si necháváme jenom zdát). A spí každou noc v týdnu (jestli chodíte některou noc v týdnu pařit, tak si výsledek upravte)

7 krát 7 je 49

49 hodin v posteli v jednom pyžamu pod jedním povlečením

 – to je víc hodin než odpracujete za jeden pracovní týden

Když si představím, že bych chodila do práce celý týden v jednom oblečení…

A že by vedle mě někdo rád pracoval? No nevím…

Ta jednoduchá matematika, nám do toho povlékání postelí vnesla docela dost světla.

Já úplně chápu jednu svou známou, která povléká každé tři dny. Ona je lékárnice, tak ta si to asi ani nemusela počítat, aby věděla, jak to s tím povlečením může být vážné. A určitě ji kolegyně tajně přezdívají „hygiena“.

Úplně teď slyším, ty komentáře.

„Ale já chodím do postele umytá, navíc si v noci jen tak ležím…“

Ano, ale prosím netvrďte mi, že se nepotíte, nebo že se z vás neodlupuje kůže.

Navíc tato úvaha stále ještě předpokládá, že jdete spát krásně voňavá a umytá. Sama si upřímně odpovězte, jestli vždy padáte do peřin s úžasně vydrbanýma nohama… Že nikdy v posteli nejíte, a nebo, že jste vždy pečlivě odlíčená…

Co se děje v noci ve vaší posteli?

Vaše postel a povlečení žije vlastním životem o kterém vy nemáte ani páru. Vaše postel patří pravděpodobně k nejšpinavějšímu místu vaší domácnosti. Kousky kůže, lupů, vlasy i odumřelé buňky. Naše tělo jich odloučí za noc milióny. K tomu přidejte teplo a vlhko a inkubátor chorob je na světě. Roztoči a bakterie, které se v takovém prostředí snadno množí jsou pak příčinou astmatu, různých ekzému či alergií.

V jednom gramu prachu z polštáře může být až 15000 roztočů. 

Pravidelná výměna a údržba ložního prádla vám tak zaručí nejen kvalitní, ale i zdravý spánek.

Co jsou ti roztoči zač?

Jedná se o drobné členovce podobné klíšťatům. Jsou asi jen 0.3 mm velcí, takže je okem nezahlédnete. Jejich tělo je tenké, bílé a téměř průsvitné. Jejich výměšky jsou pro alergiky a citlivé osoby nebezpečné.

Roztoči se živí z 85% kožními šupinami, ale také plísněmi, kvasinkami a bakteriemi. Roztoči nepijí vodu, ale vstřebávají ji celým povrchem svého těla. Dospělí roztoči přežívají za vhodných podmínek i několik týdnů. Během tohoto období se několikrát páří. Jsou oboupohlavní. Samička za svůj život naklade 40-80 vajíček. Než nový jedinec dosáhne pohlavní zralosti trvá to 23-30 dní.

Roztoči za svůj život vyprodukují až 200x více exkrementu než sami váží. Ideální pro jejich zdárný rozvoj je teplota 22 – 26°C, tma, a vlhkost 70 – 80 %.  Takže ve vaší posteli mají skutečně ideální prostředí. Jejich exkrementy patří mezi hlavní alergeny a protože jsou poměrně těžké, po rozvíření luxováním, či stlaním se jich do 15 minut 90% opět zpět usazuje. 

Roztoče zabíjí mráz, teploty nad 55°C, sluneční svit a sucho, pod 50 % vlhkosti. Proto je skvělé deky i polštáře příležitostně větrat na čerstvém vzduchu a nechat je vyslunit  a v zimě využít mrazu k vyhubení roztočů.

Roztoči patří mezi celoroční alergeny, přesto největší problém představují v zimě, kdy se méně větrá a je zapnuté topení. Alergické příznaky jsou nejsilnější v noci, kdy jsme působení roztočů nejsilněji vystaveni.

bonatex povlečení

Najednou se to povlékání peřin jednou za týden nezdá ani tak moc časté, že?

Pokud máte doma alergika nebo nemocného je doporučeno měnit povlečení dokonce dvakrát až třikrát týdně. Stejné pravidlo platí i pro lidi, kteří se více a často potí. Častější výměna ložního prádla zlepší kvalitu vaší pleti, problémy s akné i ucpanými póry.

Stejně často, tedy jednou týdně, by se mělo měnit i prostěradlo. Některé ženy mají taktiku, že povlečení mění po dvou týdnech a prostěradlo po týdnu. Já bych se v tom ztratila, tak měním vše najednou.

Povlečení i prostěradlo perte na 60 stupňů. Při této teplotě dojde k usmrcení roztočů i ostatních mikroorganismů. Pokud máte doma alergika zvažte tzv. „protiroztočové“ povlečení – povlečení vyrobené z látky s velmi hustou strukturou mikrovláken, která zajistí neprostupnost látky pro roztoče, a tím zabrání pronikání alergenů ke spáči.

Měnit pravidelně povlečení však nestačí.

Čas od času by se měla vyprat i samotná peřina a polštáře. V dnešní době se již dají koupit takové, které snadno vyperete doma v automatické pračce. Ty které potřebují speciální čištění zaneste do čistírny, alespoň 1 ročně.

loznice povleceni

01 – Postel / 02 – Odkládací komoda / 03 – Křeslo / 04 – Pléd / 05 – Závěsy / 06 – Zrcadlo

Jak poznáte, že peřina s polštáři už definitivně dosloužila?

 • nedrží tvar
 • je zmuchlaná
 • v noci vás bolí hlava
 • spíte neklidně

Toto jsou jasná znamení, abyste vyrazila koupit nový set. Ideální doba výměny peřiny a polštáře je zhruba po třech letech.

Jak se o povlečení starat?

Před prvním použitím vyperte povlečení na 40 stupňů. Tím se zbavíte prachu z převozu a uskladnění. Navíc můžete svému povlečení dodat vaši oblíbenou vůni.

Pravidla pro dlouhověkost vašeho povlečení:

 • pravidelně prát na 60 stupňů
 • při praní zapnout knoflíky / zipy
 • používat prací prášek, který odpovídá barvě a materiálu
 • využít máchání navíc, které odstaní zbytky pracího prášku

Už jste četla? INSPIRACE DO LOŽNICE – JAK LOŽNICI VYLEPŠIT 18 TIPŮ


A co matrace?

Pokud chcete opravdu zdravě spát, musíte mít i skvělou matraci. Ideální je matrace ze speciální PUR pěny, která obsahuje celulózu – ta na sebe váže vodu a rychle ji odpaří. V matraci se tak drží méně vlhkosti, a tím se vytváří prostředí, které je méně příznivé pro život roztočů a dalších mikroorganizmů.

Potah matrace by měl být vyroben z materiálů, které dobře odvádějí vlhkost. Větrání a luxování matrace má určitě smysl, stejně tak i občasné praní jejího potahu – na 60 °C. Potah tedy musí být snímatelný a ideálně se zipem po obvodu matrace, aby se potah dal rozdělit na dvě poloviny a vešel se i do běžné pračky.

A nezapomeňte, mít v pořádku ložnici, je jeden z tipů, jak přilákat hojnost do vašeho života.


Už jste četla? JAK VAŠE LOŽNICE OVLIVŇUJE VÁŠ SPOKOJENÝ SPÁNEK


Naučte se povléknout postel za minutku

Jak vybírat nové ložní povlečení?

Ložní povlečení podléhá módním trendům stejně jako design interiéru či móda. Vzhledem k velikosti postele,  v ložnici patří k poměrně dominantnímu prvku, který ovlivňuje celý výraz místnosti. Proto byste jeho výběru měla věnovat skutečnou pozornost.

1. Barva a vzor povlečení

Na trhu je celá škála barevného a vzorovaného povlečení, nenechejte se však nesmyslně zlákat a vždy mějte na paměti svoji vlastní ložnici. Snažte se respektovat styl a barevnost vašeho interiéru. Jen tak se budete ve vaší ložnici vždy cítit příjemně.

2. Kvalita materiálu a tisku

Ideální je povlečení z kvalitní příze, které díky dlouhým vláknům a husté struktuře tkaní mají hladký a jemný povrch a dlouho drží tvar. Toto povlečení vám vydrží po generace.

Tisk reaktivními barvami je jemnější, zářivější a ekologičtější. Dokáže textilii probarvit skrz celé vlákno, díky čemuž je látka i po vyprání jemná a zářivá. Tisk pigmentovými barvami má naopak sklon k vyblednutí a tvrdnutí.

3. Typ materiálu

Vybírejte vždy z přírodních materiálů, kdy prim určitě hraje bavlna. Může být ve formě saténovém pro luxusní povlečení, krepové povlečení pro nežehlivou úpravu, flanelové ložní prádlo, které oceníte hlavně v zimě, či bavlna v klasickém hladkém provedení. Alternativou k bavlně se stává stále populárnější bambus.

4. Rozměr povlečení

Před nákupem povlečení si nikdy nezapomeňte peřinu i polštáře přeměřit.

5. Prostěradla

K celému setu si kupte i prostěradlo. Pak můžete mít vše ve skříni pohromadě a nebudete už nikdy zběsile hledat prostěradlo, které by se vám k určitému povlečení barevně hodilo.

 • Froté prostěradla

Froté prostěradla jsou hřejivá a příjemná na dotek. Nabízena jsou v široké paletě barev, ze které si zaručeně vyberete to pravé ke každému povlečení.

 • Jersey prostěradla

Lůžkoviny Jersey jsou velmi příjemné, heboučké a nemusí se žehlit, což ocení každá moderní žena. Jsou napínací, takže se prakticky přizpůsobí matraci vysoké až 25 centimetrů. S Jersey prostěradlem se Vám už nestane, že si během spánku odhrnete prostěradlo a budete spát na samotné matraci.

 • Bavlněná prostěradla

Jsou prostěradla vyrobena ze 100% bavlny bez příměsí a jsou tak příznivá k vaší pokožce. Tento materiál zaručuje barevnou i rozměrovou stálost prostěradla.

 • Saténová prostěradla

Luxusní prostěradla z bavlněného saténu jsou výjimečná svou jemností na dotek a nepřekonatelnou hebkostí. Skvěle se hodí k povlečení ze stejného materiálu, jsou vyrobena ze 100% bavlny. Saténové prostěradlo udělá z Vaší ložnice přepychové místo. Ale pozor hladký satén chladí.

 • Bambusová prostěradla

Bambusová vlákna výborně absorbují a odvádějí vlhkost a jsou velmi příjemná na dotek. Vyznačují se antibakteriálními účinky a jsou velmi vhodná pro alergiky.

 • Flanelová prostěradla

Bavlněná flanelová měkká prostěradla, která oceníte pro jejich teplý a jemný povrch hlavně v zimním období. Moje nejoblíbenější.

 

Zajímají vás ložnice? Chcete každodenní dávku inspirace?

Přidejte se do skupiny na Facebooku!

 

Sdílejte článek a bydlete hezky,

1 Comment

 1. MDŽ: Kytička letí na Maltu | Ženy ve světě

  Duben 21, 2018 at 17:12

  […] na YouTube. Zaujalo mě vysílání o tom, jak vybírat povlečení. Článek na toto téma najdete zde. Co u vás vítězí. Bavlna, flanel, krep nebo […]

Leave a Reply

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE