Close

Osvěžovače vzduchu ze kterých vás hlava bolet nebude

osvěžovače vzduchu

Osvěžovače vzduchu jsou trochu moje mánie. Miluji drogérie a všechny ty vůně smíchané dohromady. Jenže se zdá, že si nikdy nedovedu vybrat správně. 

 

Naposledy jsem v obchodě viděla krásně barevnou plechovku, jejíž nápisy slibovaly vonné osvěžení zasmrádlého koberce. Skočila jsem po výrobku „jak slepice po flusu“ a nemohla se dočkat, jak vonný pudr rozpráším po obýváku. Od doby, co jsme se nastěhovali mi koberec stále smrdí.

Bydlíme v nájmu a předchozí nájemníci měli zcela určitě psa… Kdo zná, má pochopení.

osvěžovače vzduchu - pes

Mokrý pes smrdí hůř než mokrý horolezec. (Nebo obráceně?)

Jen jsem přiběhla domů, ani jsem se nezouvala a hned se pustila do akce. Moje nadšení bylo nakažlivé, takže mi dcery hned začaly pomáhat. Během chvíle byl pudr všude, plechovka prázdná a já začala tušit malér…

Do půl hodiny celý dům smrděl jak veřejné záchody a moje hlava praskala bolestí…

 

Pudr jsem vyluxovala, ale smradu se nezbavila. Po dva dny jsme měli nonstop otevřená okna a koberec jsem luxovala třikrát denně, aby ani smítko smrdutého pudru nezbylo. Nakonec jsem zvítězila a nevítaného zápachu (podle prodejce osvěžující vůně) se zbavila.

Taktika, která byla u nás vítězná, mě napadla po přečtení článku Aromaterapie – voňavá cesta ke zdraví od Mudr. Jitky Blábolilové.

Na koberec jsem rozprášila obyčejnou jedlou sodu smíchanou s pár kapkami éterického oleje.

 

Upřímně nechápu, proč mě takto jednoduché řešení nenapadlo rovnou. Navíc takto osvěžit  vůni koberce a tedy celého domu, můžete přesně podle vaší nálady či potřeby. Pro relaxaci zvolíte levanduli, pro povzbuzení citrusovou vůni, při nachlazení eukalyptus a tak dál.

Jedlá soda pohlcuje pachy a olej dodá potřebnou vůni.

 

Ovšem díky Facebooku, kde jsem oslovila přítelkyně s prosbou o tipy na osvěžovače vzduchu, jsem objevila i další řešení o kterých jsem neměla ani tušení.

TOP 5 tipů na osvěžovače vzduchu

 1. Směs éterických olejů do rozprašovače či difuzéru

Aromaterapie – voňavá cesta ke zdraví Základní poměr surovin – lahvička s rozprašovačem o objemu cca 250 ml do poloviny naplnit isopropylalkoholem (zakupuji v lékárně) a přidat EO v poměru cca 20 kapek éterického oleje na 25 ml isopropylalkoholu a dolít destilovanou vodou.

 1. Spiron od Energy

Osvěžující sprej Spiron od Energy je přírodní, voní citrusově, podporuje dech, respirační potíže a pomáhá při nachlazení. Éterické silice čistí vzduch a zbavují ho choroboplodných zárodků. Celkově zpříjemňují atmosféru. Také posiluje nervovou soustavu a napomáhá soustředění. Působí antidepresivně a zlepšuje náladu.

 1. Katalytické lampy – Berger nebo Millefiori

Katalytická lampa je praktický dekorační předmět moderní domácnosti, který odstraňuje nepříjemné pachy včetně cigaretového kouře, nažádoucích pachů z vaření, případně domácích zvířat a zároveň dokáže velmi rychle a intenzivně provonět i větší prostory. První katalická lampa byla vyrobena francouzskou společností Lampe Berger již roku 1898.

 • Čistí vzduch a odstraňuje nežádoucí pachy
 • Pachy nejsou překryté vůní ale jsou pohlceny
 • Nehoří, nespotřebovává kyslík a nevytváří zplodiny
 • Dezinfikuje vzduch, což je praktické v chřipkovém období
 • Má intenzivní vonný účinek i pro velké prostory
 • Vhodná pro rychlé provonění do 30 minut
 1. Difuzer Aquilon – Alhambra

Elektrický zvlhčovač Aquilon produkuje chladnou páru, která rozptyluje esenciální oleje ve Vašem prostředí. LED lampa generuje příjemné uvolňující světlo, avšak můžete rozptylovat vůni i bez světla. Chladná pára udržuje esence v dobré kvalitě a esence se vlivem tepla nerozpadá. Do přístroje používáme 10-20 kapek esenciálního oleje. Součástí balení jsou i 2 typy esenciálního oleje a to borovice a brazilský pomeranč.

 1. Éterické oleje – Tierra Verde

Tierra Verde je ryze českou firmou. Veškerou drogerii vyrábí v Brně a je nejčistší českou značkou ekodrogerie. Dbá přitom na minimalizaci odpadů, vše recykluje. Žádné výrobky ani substance nebyly testované na zvířatech. Jejich esenciální (nebo také éterické) oleje mají velmi široké využití. Můžete je dát jako voňavou přísadu pro praní nebo do úklidových a čistících prostředků. Jejich krásnou vůni využijete také do relaxační koupele, v aromalampách nebo do masážních emulzí.

Bonus tip

 

Beper Olejová lampa

Olejová LED lampa a zvlhčovač vzduchu v jednom od italské značky Beper vám pomůže uvolnit se po náročném dni a navodit tak příjemnou a relaxační atmosféru. LED žárovka mění barvu a má 7 barevných odstínů. Pokud by vám světlo nevyhovovalo, především při spánku, je možné ho vypnout. Lampa má 3 nastavitelné stupně intenzity páry pro váš maximální komfort.

PS: Jaké osvěžovače vzduchu používáte vy? Podělte se o své zkušenosti v komentářích pod článkem


Žádné zběsilé lítání ze schůzky na schůzku, žádné nahánění po telefonu nebo po skypu… Žádné bezcílné brouzdání internetem.

Jen a pouze vy a vaše emailová schránka. Třeba v jednu ráno. Tak probíhá spolupráce s návrhářkou interiérů online – se mnou.

Na řešení vašeho interiéru už nemusíte být sama.

Máte zájem o více informací? Napište mi.

Julie Rawding

matka, tetka a architektka
Napište mi na: julie.rawding@gmail.com

Pomůžu vám vytvořit si originální domov podle vašeho gusta. Domov stejně jedinečný jako jste vy. A to online a bez stresu.

Latest posts by Julie Rawding (see all)

Komentáře

3 Comments on “Osvěžovače vzduchu ze kterých vás hlava bolet nebude

Nikola
Červen 7, 2017 at 10:42

Wau Julie, vůbec bych si netipla, že je tolik možností, jak si doma navodit pohodu a že ,,smradů,, od zvířat a kouření se dá opravdu zbavit. Myslíš,že to bude fungovat i na zápach odpadků skladovaných v bytě několik týdnů( po nájemníkovi)? Já vždycky vzala glade, ale ta soda s oleji mě nadchla, protože pokaždé můžu zvolit vůni podle nálady.

Julie Rawding
Červen 7, 2017 at 11:54

Soda bude určitě fungovat. Je to „starý dobrý recept“, na který se tak trochu zapomnělo. Jen při výběru olejů dávej pozor – v podstatě platí, čím kvalitnější tím lepší. Přeji hodně štěstí při zbavování zápachu.

Anonym
Červen 7, 2017 at 17:50

Skvelý článok, zdielam 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE
Více v JAK NA DOMÁCÍ POHODU
Bezpečný domov – průvodce vaší domácností

Bezpečný domov aneb na co si dát v domácnosti pozor, aby jste se vy nebo (a to hlavně) vaše děti...

Zavřít