Ing. arch. Julie Rawding

Návrhy interiérů na dálku

JAK NA DOMÁCÍ POHODU

Osvěžovače vzduchu, které léčí

Osvěžovače vzduchu jsou trochu moje mánie. Miluji drogérie a všechny ty vůně smíchané dohromady. Jenže se zdá, že si nikdy nedovedu vybrat správně. 

/// V tomto článku jsou použité affiliate odkazy, to znamená, že pokud přes takový odkaz nakoupíte, získám drobnou finanční odměnu. Nemusíte mít žádné obavy, pro vás jako nakupujícího se vůbec nic nemění.

Naposledy jsem v obchodě viděla krásně barevnou plechovku, jejíž nápisy slibovaly vonné osvěžení zasmrádlého koberce. Skočila jsem po výrobku „jak slepice po flusu“ a nemohla se dočkat, jak vonný pudr rozpráším po obýváku. Od doby, co jsme se nastěhovali mi koberec stále smrdí.

Bydlíme v nájmu a předchozí nájemníci měli zcela určitě psa… 

Mokrý pes totiž smrdí hůř než mokrý horolezec. Nebo obráceně?

Jen jsem přiběhla domů, ani jsem se nezouvala a hned se pustila do akce. Moje nadšení bylo nakažlivé, takže mi dcery hned začaly pomáhat. Během chvíle byl pudr všude, plechovka prázdná a já začala tušit malér…

Do půl hodiny celý dům smrděl jak veřejné záchody a moje hlava praskala bolestí…

Pudr jsem vyluxovala, ale smradu se nezbavila. Po dva dny jsme měli nonstop otevřená okna a koberec jsem luxovala třikrát denně, aby ani smítko smrdutého pudru nezbylo. Nakonec jsem zvítězila a nevítaného zápachu (podle prodejce osvěžující vůně) se zbavila.

Taktika, která byla u nás vítězná, mě napadla po přečtení článku Aromaterapie – voňavá cesta ke zdraví od Mudr. Jitky Blábolilové.

Na koberec jsem rozprášila obyčejnou jedlou sodu smíchanou s pár kapkami éterického oleje.

Upřímně nechápu, proč mě takto jednoduché řešení nenapadlo rovnou. Éterickými oleji můžete takto osvěžit  vůni koberce a tedy celého domu, přesně podle vaší nálady či potřeby.

Pro zklidnění zvolíte levandulový olej, při neklidu a úzkosti sladký pomeranč, pro posílení koncetrace je skvělá máta peprná, při nachlazení borovice a tak dál.

Jedlá soda pohlcuje pachy a olej dodá potřebnou vůni.

► Jedlá soda od české firmy Tierra Verde

Jestli nevíte kde koupit jedlou sodu, podívejte se na eshop Econea, kde najdete i éterické oleje a spoustu vychytávek do ekologické domácnosti.

Jak vyrobit domácí osvěžovače vzduchu

potřebujete:

výroba osvěžovače vzduchu:

Lahvičku s rozprašovačem naplňte do poloviny isopropylalkoholem (cca 125ml) a přidejte éterický olej v poměru cca 20 kapek éterického oleje na 25 ml isopropylalkoholu. Takže v tomto případě zhruba 100 kapek. Pak jen dolijte destilovanou vodou, aby lahvička byla plná. Před použitím nezapomeňte protřepat:)

► E-cloth Startovací sada hadříků (2 ks) a rozprašovač pro úklid celé domácnosti

Tierra Verde

Tierra Verde je ryze českou firmou. Veškerou drogerii vyrábí v Brně a je nejčistší českou značkou ekodrogerie. Dbá přitom na minimalizaci odpadů, vše recykluje.

Žádné výrobky ani substance nebyly testované na zvířatech.

Jejich esenciální (nebo také éterické) oleje mají velmi široké využití. Můžete je dát jako voňavou přísadu pro praní nebo do úklidových a čistících prostředků. Jejich krásnou vůni využijete také do relaxační koupele, v aromalampách nebo do masážních emulzí.

► éterické oleje od Tierra Verde

Tradiční osvěžovače vzduchu

Difuzéry a vonná keramika

Domácnost můžete provonit i tradiční cestou, tím že použijete éterický olej v difuzéru nebo aromalampě.

Zajímavou alternativou k difuzérům je vonná keramika od české firmy
Nobilis Tilia. S pár kapkami éterického oleje si takto vytvoříte příjemné a bezpečné osvěžovače vzduchu pro svůj domov.

PS: Jaké osvěžovače vzduchu používáte vy? Podělte se o své zkušenosti v komentářích pod článkem

Mějte se krásně a bydlete hezky,


PS: Máte chuť osvěžit svůj interiér i jinak než jen vůní?

Pro více informací co nabízím a jak funguje návrh interiéru na dálku vyplňte kontaktní formulář nebo mi napište na soukromý email: julie.rawding@gmail.com

STÁHNĚTE SI MEDITACI PRO VÁS

9 komentářů

 1. Nikola

  7 června, 2017 at 10:42

  Wau Julie, vůbec bych si netipla, že je tolik možností, jak si doma navodit pohodu a že ,,smradů,, od zvířat a kouření se dá opravdu zbavit. Myslíš,že to bude fungovat i na zápach odpadků skladovaných v bytě několik týdnů( po nájemníkovi)? Já vždycky vzala glade, ale ta soda s oleji mě nadchla, protože pokaždé můžu zvolit vůni podle nálady.

 2. Julie Rawding

  7 června, 2017 at 11:54

  Soda bude určitě fungovat. Je to „starý dobrý recept“, na který se tak trochu zapomnělo. Jen při výběru olejů dávej pozor – v podstatě platí, čím kvalitnější tím lepší. Přeji hodně štěstí při zbavování zápachu.

 3. Anonym

  7 června, 2017 at 17:50

  Skvelý článok, zdielam 🙂

 4. Alena ŠEVČÍKOVÁ

  5 dubna, 2019 at 01:43

  Je to super čtení,nacházím odpovědi na mé otázky,se kterými si nevím rady několik let.Někdy ale, se nemohu rozhodnout a někdy ani nevím co chci,protože se věci i nálady mění.Dnes jsem vše jen zhruba prolítla,nebot je pokročilá hodina,ale těším se,že v nejbližší době,až bude víc času,se sem na stránky vrátím a vše si pečlivě prostuduji.Od dětství mám ráda zařizování interierů a ted konečně když je tu taková inspirace si vyberu styl.Protože některé rady a podněty jsou k nezaplacení.A navíc,je to můj velký sen,vše vymyslet do detailu, mám ráda prfekcionismus a také smysl pro detail.Ale sen je sen,hlavně aby v bytě bylo útulno a milá atmosfera, domáci pohoda a hlavně čisto.A aby se vše jen tak hned všechno neokoukalo.Chci toho hodně,snad toho někdy docílím.Děkuji paní Julii RAWDING,že otevřela toto téma a píše s takovou lehkostí.Ted bych nejraději předělala celý byt.ALENA 5.4.2019

 5. Alena ŠEVČÍKOVÁ

  5 dubna, 2019 at 02:04

  napíšu znova někdy příště.Ted se mi komentář celý vymazal a vzhledem k pokročilé hodině nemohu psát už déle.Jsou to skvělé články a já děkuji paní Julii Rawding za tak záslužnou činnost.Interiery jsou má láska již od dětství.Nikdy jsem nečetla nic podobného,psané s takovu lehkostí podání a zároven s takovou profesionalitou.Děkuji,budu se inspirovat.Alena

 6. Julie Rawding

  5 dubna, 2019 at 06:13

  Paní Aleno, moc moc děkuji za krásný komentář. Jsem šťastná, že se vám moje články líbí a že zde nacházíte inspiraci. Kdybyste s čímkoli chtěla poradit/pomoc napište mi. Mějte krásné dny a bydlete hezky, Zdraví Julie

 7. Julie Rawding

  5 dubna, 2019 at 06:15

  Milá Aleno, moc děkuji za krásný komentář. Jsem moc ráda, že moje články jsou užitečné a nacházíte zde inspiraci. Moc děkuji, mějte krásné dny. Zdraví Julie

 8. Daniela Bednaříková

  2 května, 2019 at 11:48

  Na extra odolné zápachy zapojuji do boje i citron nakrájený na kolečka. Nebo mletou kávu na misce. Soda je také skvělá na misce v lednici. Neutralizuje silné aroma, třeba cibule nebo uzeniny.

 9. Julie Rawding

  3 května, 2019 at 09:49

  Dani, moc děkuji za komentář. Trik s mletou kávou jsem neznala. A přitom vůni kávy miluju. Ale třeba sodu v ledničce už mám pořád, jen ji občas obměním.

Leave a Reply

Více v JAK NA DOMÁCÍ POHODU
Zavřít