Ing. arch. Julie Rawding

Návrhy interiérů na dálku

KUCHYNĚ INSPIRACE, VYBAVENÍ INTERIÉRU

Jídelní stůl a pevnost manželství

Kolikrát v životě si člověk pořizuje jídelní stůl? Měla jsem pocit, že je to jako svatba, tak jednou, dvakrát za život. Pak jsem se zamyslela, kolikrát jsem jen já osobně sháněla jídelní stůl (pro svou vlastní potřebu)…

5x slovy pětkrát! Vypadá to, že jsem velmi promiskuitní ve světě jídelních stolů:) Pojďme se podívat, proč mi první stůl nevydržel na celý život a jak si jídelní stůl správně vybrat.

/// V tomto článku jsou použité affiliate odkazy, to znamená, že pokud přes takový odkaz nakoupíte, získám drobnou finanční odměnu. Nemusíte mít žádné obavy, pro vás jako nakupujícího se vůbec nic nemění.

Přírodní dubový jídelní stůl Folke Mimi, délka 180 cm // Jídelní stůl z masivního akáciového dřeva Skyport Alison, 160 x 80 cm // Jídelní stůl ze dřeva bílého dubu Unique Furniture Oliveto

V mém prvním bytě jsem měla stůl od rodičů, vydržel dlouho. Možná až trochu moc dlouho. Pamatuji si ho od té doby, co si něco pamatuji, a možná i proto se se mnou již poté nestěhoval…

Dřevěný stůl, pro 4 osoby. Ideální do paneláku i činžáku, kde bydlel se mnou. Nijak výjimečný a proto univerzální, stůl značky Universal.

Tento jídelní stůl se mnou teoreticky mohl vydržet celý život…

Splňoval totiž ty nejzákladnější požadavky, které jsem na stůl měla:

  • Velikost
  • Tvar
  • Materiál
  • Styl

jidelni stul - korek

1 – Korkový stůl / 2 – Lavice / 3 – Stolička / 4 – Korkové hodiny / 5 – Závěsná lampa

Jídelní stůl – Velikost

Pokud nyní sháníte jídelní stůl, velikost (počet strávníků) je to nejpodstatnější, co musíte znát, než vyrazíte do obchodu (a taky musíte vědět, kolik máte doma vůbec místa)

1 osoba u stolu potřebuje plochu zhruba 60 x 40 cm. Tak má dostatek prostoru pro kompletní prostírání.

Nenechte si namluvit, že 50 cm stačí. Ono stačí, ale leda tak k tomu, že se během jídla sousedé celou dobu přátelsky pošťuchují lokty. Dalším pravidlem je, že by sedící osoba měla dosáhnout do středu stolu.

Hloubka stolu do středu by tedy měla být 70-85 cm.

Minimální prostor kolem desky stolu je 6O cm, lépe však počítat s 80 cm. Je to váš domov a ten poslední pocit, co člověk potřebuje doma, je pocit stísněnosti.

Takže na obdélníkový stůl pro 4 osoby, velikosti 80 x 120 cm budete potřebovat volný prostor 200-240 x 240-280 cm.

01 – Kulatý stůl / 02 – Jídelní židle / 03 – Závěsné světlo / 04 – Nástěnné hodiny Holt

Kulatý jídelní stůl

Velikost jídelního stolu pro vaše potřeby zjistíte z jednoduchého výpočtu:

Průměr kulatého stolu = šířka místa (60 cm) vynásobená počtem stolovníků, to celé děleno číslem 3,14

Obecně se dá říct, že stůl do průměru 100 cm je pro 3-4 osoby. Průměr 120 cm pro 6 osob. Průměr 150 cm pro 8 osob. Větší průměry se nedoporučují, protože střed stolu by se stal nedostupným.

Kolem kulatého stolu si nechte alespoň 1 metr volného prostoru – ano, kulatý stůl je náročný na prostor. 

Volný prostor kolem stolu je důležitý pro pohodlné odsunutí židle. S tím souvisí také to, že pokud si pod jídelní stůl chcete pořídit koberec, tak jeho velikost vychází právě z těchto doporučených rozměrů.

Tedy u kulatého stolu průměru 100 cm, počítejte s kobercem průměru 200 cm. Pokud zvolíte menší rozměr koberce, při každém odsunutí židle, budete o koberec „brkat“.

Jídelní stůl – tvary

Jaký tvar jídelního stolu, je ten pravý pro vás? Samozřejmě záleží na tom, kolik máte doma místa. Tak abyste se kolem stolu mohli pohodlně pohybovat a cítili se pohodlně při společném jídle.

Obdélníkový jídelní stůl

Obdélníkový stůl je v našich domácnostech asi nejběžnější. Jeho hlavní výhodou je, že se kolem něho vejde i více nečekaných strávníků. Když máte jednou za čas doma větší sešlost, vždy se kolem stolu nějak sesednete. Navíc jsou naše kuchyně či jídelny obdélníkového tvaru, takže se stůl do těchto místností krásně vejde.

Čtvercový jídelní stůl

Čtvercové místnosti bude nejvíce slušet čtvercový jídelní stůl. Tento tvar je vhodný zvláště pokud nepořádáte nějak často velká posezení. Pro sváteční večeři je skvělé pokud je tento stůl rozkládací a vy tak máte možnost usadit své hosty.

Kulatý jídelní stůl

Kulatý jídelní stůl je vhodný maximálně pro společnost do 8 lidí. U takového stolu jsou si všichni rovni, každý sedí proti kařdímu. Pokud potřebujete občas usadit větší společnost, pořiďte si kulatý stůl s prodlužovací deskou.

Oválný jídelní stůl

Velmi podobný obdélníkovému stolu se všemi jeho výhodami, plus u takovéhoto stolu se nají v případě nutnosti i stolovník na rohu. Což u obdélníkového stolu je téměř nemožné. Tento stůl je oblíbený i z hlediska Feng Shui, právě proto, že mu chybí ostré rohy.

jidelni stul mramor

01 – Mramorový stůl Tulip / 02 – Židle / 03 – Závěsná lampa / 04 – Hodiny

Jídelní stůl – materiál

Dřevo

Dřevěné stoly jsou univerzální. Najdete je v interiéru moderních bytů, ale i na chalupě v horách. Z pohledu Feng Shui jsou dřevěné stoly dokonce ideální. Dřevo je přírodní a pevný materiál. A pevnost rodiny se pozná podle pevnosti jídelního stolu.

Jídelní stůl z dubového dřeva WOOOD Rhonda // Jídelní stůl Actona Stockholm //  Jídelní stůl z borovicového dřeva Støraa Tommy // Ručně vyráběný jídelní stůl z masivního březového dřeva Kiteen Notte

Sklo

Skleněné stoly můžete najít v různých tvarech i velikostech. Sklo může být lesklé, matné nebo klidně kouřově černé. Uplatní se hlavně v moderních a elegantních interiérech a největší radost udělají hospodyňkám, které milují leštění skla.

Jídelní stůl Ángel Cerdá Abelardo // Jídelní stůl Ángel Cerdá Octavio // Jídelní stůl Actona Mosel // Jídelní stůl Ángel Cerdá Manolo

Kov

Kovové stoly, obvykle z chromu či z nerez oceli, jsou ideální do moderních jednoduchých interiérů.

Mramor

Mramorový jídelní stůl vnese do každého interiéru prvek luxusu.

Jídelní stůl – styl

A proč se mnou tedy můj původní stůl nevydržel? Protože velikost není všechno:) A moje požadavky na stůl se změnily.

Důležitý je totiž celkový styl domu / bytu. 

Jiný stůl si pořídíte do venkovské chalupy, jiný do moderního domu. Jiný stůl si pořídí „hipík“ a jiný „rocker“. Jiný stůl si pořídí člověk žijící singl a jiný pětičlenná rodina.

Nejste si jistá, jak to doma vlastně chcete?

Pouze vy víte, kde jste a kde můžete být šťastná. Přestaňte se ptát všech okolo a objevte ideální místo pro váš život.

STÁHNĚTE SI MEDITACI PRO VÁSMEDITACE PRO VÁS

JAK VYBRAT ŽIDLE

Zvolte si vhodný stůl pro vaši situaci a až k němu vybírejte židle. Jedině tak si vytvoříte skutečně originální domácí posezení.

1. Zvolte správnou velikost

Napřed si změřte volný prostor pod stolem. Židle se musí pod stůl nejen vejít, ale samozřejmě i pohodlně zasunovat.

Širokým obloukem se vyhněte židlím, které jsou užší než 50 cm, na těch si opravdu moc v klidu neposedíte. S velikostí židle také souvisí tvar stolu. Určitě vyzkoušejte, zda se všechny židle dají pod stůl zastrčit, pro chvíle, kdy je nebudete používat.

2. Styl

Obecně nedoporučuji míchat různé barvy a typy dřeva. To neznamená, že všechny židle kolem stolu musí být nutně stejné. Určitě znáte různobarevné „mišmaše“, které ve stylových interiérech vypadají náramně.

Jen si dávejte pozor na styl, kterého se snažíte docílit. Například moderní skleněný stůl s dřevěnými selskými židlemi bude vypadat podivně a bude vyvolávat spíše rozpaky než obdivný údiv.


3. Pohodlí

Nemusíte večeřet zrovna jako Francouzi, přesto se vám občas stane, že u stolu strávíte s přáteli několik hodin. Proto je nutností, aby židle byly pohodlné.

Můžete zvolit židle čalouněné nebo si pořídit k židlím barevné textilní podsedáky, které můžete obměňovat třeba podle ročního období.

A pokud máte doma někoho, kdo je „chabrus“ na kolena nebo malé dítě nebo jste těhotná, zvolte alespoň jednu židli s područkami. Vstávání a sedání bude mnohem příjemnější.

1 – Jídelní židle Pedrali / 2 – Jídelní židle Gossip / 3 -Jídelní židle Dar

Mohlo by se vám líbit:

JAKOU BARVOU VYMALOVAT – 3 TIPY

INSPIRACE DO LOŽNICE – JAK LOŽNICI VYLEPŠIT 18 TIPŮ

MĚDĚNÉ DEKORACE V INTERIÉRU

A bydlete hezky,

PS: Jste připravena na změnu u vás doma? Pomůžu vám vytvořit originální interiér, jedinečný stejně jako jste vy sama.

Pro více informací co nabízím a jak funguje návrh interiéru na dálku vyplňte kontaktní formulář nebo mi napište na soukromý email: julie.rawding@gmail.com

5/5
„Paní Julii, vřele doporučuji, je plná nápadů a poradí když jste sami bezradní. Neváhejte jí oslovit, vždy něco vymyslí.“

Markéta Tomanová

Leave a Reply

Více v KUCHYNĚ INSPIRACE, VYBAVENÍ INTERIÉRU
Zavřít