Ing. arch. Julie Rawding

Návrhy interiérů na dálku

NÁVRH ONLINE

Jak zařídit malý byt – 5 tipů

V životě jsem již bydlela ve čtyřech “garsonkách”. Měla jsem je ráda. Já mám vůbec ráda, když vstoupím do bytu a vidím přesně, kde co je. To mám ještě z dětství, kdy nám na  základní škole z nějakého podivného důvodu pouštěli výchovné filmy o tom, jak vás jde někdo zabít a vykrást.

Zanechalo to na mě následek v podobě neurotického chování, kdy jsem po vstupu do panelákového 3+1 vběhla do kuchyně, vytáhla velký kuchyňský nůž a pak se pomalu vydala na průzkum bytu, zda se tam přeci jen neskrývá nějaký ten lupič. Když byl vzduch čistý a po lupiči ani památky, neznamenalo to, že mám klid. Lupič se totiž mohl vyloupnout z nějakého rohu, který jsem důkladně neprozkoumala.

Toto vám v malém bytě nehrozí. V malém bytě hned víte na čem jste. Jenže jak zařídit malý byt, abyste nejen viděli, kde co je, ale abyste se v tak malém prostoru nezbláznila?

A co teprve, když jste dva nebo dokonce dva v tom? To už začíná být každá rada drahá a i zkušený architekt se drbe za uchem:)

Pokud se zatím nechcete nebo nepotřebujete pouštět do dramatické přestavby vašeho mini bytu s pomocí architekta, ale přesto se do něj potřebujete nutně poskládat, dodržujte alespoň těchto 5 základních tipů:

 

1. PLÁNUJTE

Pro život v malém bytě je skutečně potřeba mít plán.

Než cokoli do bytu koupíte, vše promyslete. Napište si seznam VŠECH AKTIVIT, které jste zvyklí dělat.

Například sledování televize, večeře s přáteli, vaření, čtení knih atd. Z tohoto seznamu snadno poznáte, co je pro vás v životě důležité a podle toho budete byt dále zařizovat. Třeba někdo, kdo rád sedí sám v houpacím křesle, nepotřebuje velkou sedačku a televizi.

1 – Rozkládací sedačka / 2 – Odkládací stolek / 3 – Koberec / 4 – Dekorativní polštářek

Nakreslete si půdorys bytu a navrhněte si zóny pro vaše životní aktivity.

Nepropadejte panice, samozřejmě se některé zóny budou překrývat. Například je skvělé, když je kuchyně součástí obýváku, pokud jsou její skříňky sladěné s ostatním nábytkem v místnosti apod.

Skvělý je Felixův plánovač, který se rychle naučíte ovládat a vytvoříte si v něm jednoduchý půdorys vašeho malého bytu.

Jak zařídit malý byt – předsíň

Je ideální, pokud vám vyjde na jedné stěně velká vestavěná skříň. Do ní uložíte vše, co k životu potřebujete. 7 pravidel pro vestavěnou skříň jsem sepsala v článku o minimalistické ložnici.

1 – Botník / 2 – Zrcadlo s poličkou pro došlou poštu / 3 –  Zlatý věšák / 4 – Plastová stolička / 5 – Zlaté hromnice od Dr. Martens

2. PROMYSLETE ÚLOŽNÉ PROSTORY

Druhý seznam, který je potřeba. Sepište si VŠE, co je potřeba někam uložit. Začněte od velkých kusů – kolo, lyže, kufry, a pokračujte až k malým a naprosto běžným součástem domácnosti jako jsou například čistící prostředky.

Asi si dovedete představit, jak je nepříjemné, když doma zakopáváte o kýbl či koště.

Jak zařídit malý byt – koupelna

1 – Umyvadlová skříňka z IKEA / 2 – Zrcadlo / 3 – Dekorativní obklady / 4 – Sada ručníků / 5 – Růžové mýdlo z růží

3. VYUŽIJTE CELOU STĚNU

Využijte co nejvíce celou výšku stěny. Nejen pro police a různé zavěšovací úložné systémy, ale i pro zavěšení lampiček a třeba i pro závěsné noční stolky u postele.

Čím více podlahové plochy ve svém bytě uvidíte, tím lépe se budete cítit.

Obecně platí, že otevřené police zabírají méně místa než uzavřené skříňky. Ušetříte totiž i místo pro otevírání dvířek, ale na policích musíte mít pořádek. Jinak se budete cítit mizerně pokaždé, když se na ně podíváte. A pak je úplně jedno, kolik vám to ušetří místa.

Jestli patříte k těm šťastnějším a garsonku máte ve staré zástavbě s vysokými stropy, zvažte víceúrovňové bydlení. Nabízí se klasické vestavěné patro na spaní. Tak můžete využít i schody, které k němu vedou jako úložné prostory.

 

V malém bytě je to jednou ložnice…

1 – Povlečení / 2 – Betonový budík / 3 – Levitující květináč / 4 – Nástěnná lampa / 5 – Dřevěná šperkovnice

 

Jednou obývák…

1 – Televizní stolek / 2 – Houpací křeslo / 3 – Odkládací stolek / 4- Plakát

4. MÉNĚ JE V MALÉM BYTĚ VÍCE

V malém bytě je to potřeba o něco více než ve velkém prostoru. Mějte jen to, co opravdu potřebujete. Nemusíte mít spousty knih, když máte skvěle vybavenou městskou knihovnu. Nemusíte mít jídelní servis, pokud jediné, co doma servírujete, je čaj. Dokonce ani nemusíte uskladňovat pár lyží, když jste naposledy byli lyžovat před deseti lety.

minimalismus

5. ŽIJTE S LEHKOSTÍ

Do malého bytu si kupujte nábytek, který je spíše lehký a dá se snadno přesunovat. Nábytek na nožkách nebo kolečkách. Lehce tak můžete přinést stoličku z předsíně, když přijde na návštěvu o kolegu víc, nebo si snadno přesunete odkládací stolek od kanape ke křeslu, když si budete chtít udělat pohodičku.

Jak zařídit malý byt – stolování

1 – Jídelní stůl / 2 – Židle / 3 – Servírovací tác / 4 – Podnos / 5 – Růžová váza / 6 – Čajová konvice

Další tipy jak zařídit malý byt najdete v článku Desatero pro malý byt.

 

Sdílejte článek a bydlete hezky,

Jste připravena na změnu u vás doma? Pomůžu vám vytvořit originální interiér, jedinečný stejně jako jste vy sama. Pro více informací co nabízím a jak funguje návrh interiéru online vyplňte kontaktní formulář nebo mi napište na: julie.rawding@gmail.com

3 komentáře

 1. Drahomíra Nová

  Červenec 14, 2018 at 09:26

  Zdravím!Děkuji moc za rady, když to čtu tak se hnedka lépe přemýšlí, je to obrovská inspirace tvůj blog!Máš tady skutečně super nápady, my jsme byt teďka pořizovali odsud http://www.eurobydleni.cz/byty/ , nic moc velkého a chystáme se to dávat dohromady, manžel je šikovný tak věřím že si poradí, ale kdyby náhodou ne, je možné se s tebou nějak spojit případně si objednat schůzku a mrknout na to?

 2. Drahomíra Nová

  Červenec 14, 2018 at 09:28

  Zdravím!Děkuji moc za rady, když to čtu tak se hnedka lépe přemýšlí, je to obrovská inspirace tvůj blog!Máš tady skutečně super nápady, my jsme byt teďka pořizovali odsud , nic moc velkého a chystáme se to dávat dohromady, manžel je šikovný tak věřím že si poradí, ale kdyby náhodou ne, je možné se s tebou nějak spojit případně si objednat schůzku a mrknout na to?

 3. Julie Rawding

  Srpen 3, 2018 at 07:28

  Moc děkuji za krásný komentář. Já pracuji online viz – http://julie-rawding.eu/moje-sluzby/. Ale vůbec není problém, pokud mi pošleš email s podklady a otázkou a já najdu řešení pro váš problém:)

Leave a Reply

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE