Po kolikáté už stojíte v obchodním domě před všemi těmi barevnými vzorky a říkáte si, tak kterou… Loni jste chtěla vymalovat tou úžasnou oranžovou. Viděla jste ji na fotografii obývacího pokoje jedné paní na Facebooku.

Vypadalo to skvěle.

No, nakonec jste zvolila nudnou béžovou, protože jste se nechtěla dohadovat s manželem o přesném odstínu té barvy. A béžová neurazí. Jenže po roce už vás opravdu nudí (ta barva, ne manžel) a vy víte, že to chce něco extra.

Jak sladit barvy v interiéru? Jakou barvu vymalovat? A kde vlastně začít?

/// V tomto článku jsou použité affiliate odkazy, to znamená, že pokud přes takový odkaz nakoupíte, získám drobnou finanční odměnu. Nemusíte mít žádné obavy, pro vás jako nakupujícího se vůbec nic nemění.

Pokud chcete bydlet v bytě/domě, který je skutečně barevně sladěný, mám pro vás řešení.

Vytvořte si váš osobní barevný koncept pro váš domov.

Získáte tak:

 • sjednocený vzhled celého bytu/domu
 • předem dané barevné řešení, takže se nebudete muset rozhodovat na poslední chvíli (a často ve stresu)
 • sebedůvěru při rozhodování v obchodě, protože již budete vědět, že toto řešení funguje (takže se nebudete ptát kamarádek na Facebooku na jejich názor)

Možná si říkáte, že sjednocená barevnost má význam pouze u otevřených prostor. Ne tak docela. Ve vašem domě se během dne pohybujete a různobarevné místnosti strhávají vaší pozornost. V takové domácnosti rozhodně neprožíváte uklidňující estetický zážitek.

Chcete se přesvědčit, jak je na tom váš domov?

Představte si, že každou místnost vašeho domova vyfotografujete. Když se podíváte na tyto fotografie, máte pocit, že jsou ze stejného domu/ bytu?

Proto máme tolik rádi fotografie interiérů v časopisech a na internetu. Protože fotografie, které dokumentují nový „dokonalý“ byt na sebe barevně a stylově navazují.

A i vy můžete takto bydlet.

Jak sladit barvy v interiéru?

1. Začněte s tím co máte

Když začnete přemýšlet jak sladit barvy v interiéru, tak začněte s tím co už doma máte. S některými prvky v domácnosti totiž nehnete. Pokud se tedy nepustíte do rekonstrukce z gruntu:)

Udělejte si důkladnou inventuru.

Podlahy, obklady. dlaždice, velké kusy nábytku, kuchyňská linka. Ideálně vše vyfotografujte a vytiskněte. Teď bude potřeba určit podtón těchto prvků. Přimhuřte oči a soustřeďte se. Jedná se o barvy se studeným (zelená, modrá, fialová) či teplým (červená, oranžová, žlutá) podtónem? Která barevnost převládá?

Nyní máte dvě možnosti, buď se rozhodnete že budete v této barevnosti pokračovat, tedy máte většinu prvků se studeným podtónem, tak budete další barvy vybírat také ze studené škály. Nebo naopak budete vybírat ze škály teplých barev, a tak barevnost doplníte. Váš interiér tak nebude ani moc chladný ani moc teplý.

2. Barevné schéma

Než se vrhnete na listování časopisy či brouzdáním po internetu chvilku se zamyslete.

 • Která je vaše oblíbená barva?
 • Jaká je oblíbená barva vašeho manžela?
 • Máte na nějakou barvu společné vzpomínky?

Až po té, co naleznete barvu, kterou máte oba rádi, začněte hledat další inspiraci. Když totiž přeskočíte tento bod, snadno se dostanete do pasti, kdy najdete skvělou barevnou inspiraci, která se vám bude líbit, ale nebudete ji milovat. Barevnou inspiraci můžete najít kdekoli v přírodě, v architektuře, zkrátka všude.

Až po té, se rozhodněte, jakou formu kombinací barev zvolíte.

barevny kruh

Analogické barevné schéma – použití jedné skupiny barev

Vyberte si jednu ze základních barev – žlutou, modrou, červenou či zelenou. Tuto barvu posléze kombinujte s odstíny, ve kterých je tato barva obsažena. Například žlutá + žlutozelená apod. Na barevném kruhu se tyto barvy nachází vedle sebe.

Monochromatické barevné schéma – tón v tónu

Odstíny jedné barvy od nejsvětlejší k nejtmavší, např. modrozelená od téměř bílé přes tyrkysovou až po sytou barvu moře. Toto schéma, pokud na vás působí poněkud nudně,  vždy můžete doplnit kontrastními barvami ve fialovém odstínu.

Doplňkové barevné schéma – barvy proti sobě

Doplňkové barvy jsou barvy na barevném kruhu stojící proti sobě. Například modrá a oranžová, žlutá a fialová, červená a zelená. Rozhodně pro vás, pokud máte ráda barvy a nebojíte se je použít.

I s tímto schématem můžete, ale vytvořit i méně „křiklavé varianty“.

3. Zvolte vaši neutrální barvu

 • Bílá

Kolik odstínů má bílá? Nepočítaně. A vy si jednu musíte vybrat:) Volte buď s podtónem ve studeném či teplém odstínu. Podle toho jak jste se rozhodli v kroku 1.

 • Neutrální odstín

odstín barvy, kterou budete používat jako spojnici ve vaší domácnosti. Ideální v otevřených prostorech, chodbách, šatnách či koupelně atd. Neutrální odstín může být studený (od chladné bílé přes šedou až po černou) nebo teplý (od teplé bílé přes okrové odstíny až po hnědou)

4. Zvolte vaši základní výraznou barvu

Pro vaše barevné schéma vyberte jednu barvu, která bude nejvýraznější. Buďto se bude jednat o barvu nejtmavší, či barvu v nejsytějším odstínu. Pravděpodobně půjde o variantu vaší nejoblíbenější barvy.

Když si nejste jistí či máte strach, že byste s tímto odstínem mohli šlápnout vedle, podívejte se pro inspiraci na barevnou škálu odstínů „Fundamentally Neutrals“ firmy SherwinWilliams. S těmito i velmi výraznými odstíny neuděláte chybu.

5. Druhá barva

Pro monochromatické či doplňkové barevné schéma zvolte druhou barvu světlejšího odstínu než je vaše vybraná výrazná barva. Pokud tvoříte analogické barevné schéma zvolte barvu, která je na barevném kruhu vedle vaší vybrané barvy.

6. Doplňková barva

Tato barva bude ve vaší domácnosti použita střídmě, k vytvoření překvapivého barevného efektu.

 • Pro monochromatické barevné schéma zvolte o odstín tmavší či světlejší barvu než je vaše základní výrazná barva.
 • pro analogické barevné schéma zvolte buď barvu světlejší než je vaše vybraná druhá barva a nebo další analogickou barvu k vaší základní výrazné barvě.
 • pro doplňkové barevné schéma se bude jednat o barvu, která je na barevném kruhu naproti vaší základní výrazné barvě či vaší druhé barvě
 • také můžete doplňkovou barvu barvu zvolit jako kontrastní barvu k vaší neutrální barvě.

7. Počítejte do pěti

Ideální barevné schéma pro vaši domácnost by mělo mít 3-5 barevných odstínů. Jeden odstín bílé, jeden neutrální odstín a 3 barvy. Pokud chcete do vaší domácnosti přidat barev více, volte tmavší či světlejší verze již zvolených odstínů.

Tak vytvoříte domov se sjednoceným barevným schématem.

Pro práci s barevným kruhem a výběr doplňkových barev je skvělý online nástroj od firmy Adobe. S ním již bude výběr barevnosti pro váš domov určitě hračka:)

BAREVNE SCHeMA MONOCHROM

PŘÍKLAD BAREVNÉHO SCHÉMA – LUSH MEADOW

Jak sladit barvy v interiéru, pokud si jako základní barvu zvolíte Lush Meadow z kolekce podzim/zima 2016/17 od firmy Pantone.

LUSH MEADOW PANTONE 18-5845

Základní výrazná barva – Lush Meadow (barva z kolekce PANTONE podzim zima 2016/17)

Druhá barva – o odstín světlejší

Doplňková barva – růžová barva doplňková, tedy z opačné strany barevného kruhu

Neutrální barva – odstín šedé

Bílá barva – bílá se šedým podtónem

Dejte mi vědět dolů do komentářů.

(Tento článek byl inspirován původním článkem od Jackie ze School of decorating, kterou obdivuji. Původní článek v angličtině naleznete zde.)

Víte již, jak sladit barvy v interiéru? Plánujete nyní vymalovat celou domácnost?

 

A bydlete hezky,

Nejste si jistá jak to doma vlastně chcete?

Vyzkoušejte objevnou meditaci – a objevte místo, kde vaše srdce zaplesá:)

Pouze vy víte, kde jste a kde můžete být šťastná. Přestaňte se ptát všech okolo a objevte ideální místo pro váš život.


MEDITACE PRO VÁS

 

PS: Jste připravena na změnu u vás doma? Pomůžu vám vytvořit originální interiér, jedinečný stejně jako jste vy sama.

Pro více informací co nabízím a jak funguje návrh interiéru na dálku vyplňte kontaktní formulář nebo mi napište na soukromý email: julie.rawding@gmail.com

5/5
"Paní Julii, vřele doporučuji, je plná nápadů a poradí když jste sami bezradní. Neváhejte jí oslovit, vždy něco vymyslí."
Markéta Tomanová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.