Close

Jak sladit barvy v interiéru

Jak sladit barvy v interieru

Po kolikáté už stojíte v obchodním domě před všemi těmi barevnými vzorky a říkáte si, tak kterou… Loni jste chtěla vymalovat tou úžasnou oranžovou. Viděla jste ji na fotografii obývacího pokoje jedné paní na Facebooku. Vypadalo to skvěle. No, nakonec jste zvolila nudnou béžovou, protože jste se nechtěla dohadovat s manželem o přesném odstínu té barvy. A béžová neurazí. Jenže po roce už vás opravdu nudí (ta barva, ne manžel) a vy víte, že to chce něco extra.

Jak sladit barvy v interiéru? Jakou barvu vymalovat? A kde vlastně začít? Pokud chcete bydlet v bytě/domě, který je skutečně barevně sladěný, mám pro vás řešení.

Vytvořte si váš osobní barevný koncept pro váš domov.

Získáte tak:

  • sjednocený vzhled celého bytu/domu
  • předem dané barevné řešení, takže se nebudete muset rozhodovat na poslední chvíli (a často ve stresu)
  • sebedůvěru při rozhodování v obchodě, protože již budete vědět, že toto řešení funguje

Možná si říkáte, že sjednocená barevnost má význam pouze u otevřených prostor. Ne tak docela. Ve vašem domě se během dne pohybujete a různobarevné místnosti strhávají vaší pozornost. V takovém domácnosti rozhodně neprožíváte uklidňující estetický zážitek. Chcete se přesvědčit, jak je na tom váš domov? Představte si, že každou místnost vašeho domova vyfotografujete. Když se podíváte na tyto fotografie, máte pocit, že jsou ze stejného domu/ bytu?

Proto máme tolik rádi fotografie interiérů v časopisech a na internetu. Protože fotografie, které dokumentují nový „dokonalý“ byt na sebe barevně a stylově navazují.

A i vy můžete takto bydlet.

Jak sladit barvy v interiéru?

1. Začněte s tím co máte

Když začnete přemýšlet jak sladit barvy v interiéru, tak začněte s tím co už doma máte. S některými prvky v domácnosti totiž nehnete. Pokud se tedy nepustíte do rekonstrukce z gruntu:) Udělejte si důkladnou inventuru toho co máte. Podlahy, obklady. dlaždice, velké kusy nábytku, kuchyňská linka. Ideálně vše vyfotografujte a vytiskněte. Teď bude třeba určit podtón těchto prvků. Přimhuřte oči a soustřeďte se. Jedná se o barvy se studeným (zelená, modrá, fialová) či teplým (červená, oranžová, žlutá) podtónem? Která barevnost převládá?

Nyní máte dvě možnosti, buď se rozhodnete že budete v této barevnosti pokračovat, tedy máte většinu prvků se studeným podtónem, tak budete další barvy vybírat také ze studené škály. Či naopak budete vybírat ze škály teplých barev, a tak barevnost doplníte. Váš interiér tak nebude ani moc chladný ani moc teplý.

2. Barevné schéma

Než se vrhnete na listování časopisy či brouzdáním po internetu k hledání inspirace, chvilku se zamyslete. Která je vaše oblíbená barva? Jaká je oblíbená barva vašeho manžela? Máte na nějakou barvu společné vzpomínky? Až po té, co naleznete barvu, kterou máte oba rádi, začněte hledat další inspiraci. Když totiž přeskočíte tento bod, snadno se dostanete do pasti, kdy najdete skvělou barevnou inspiraci, která se vám bude líbit, ale nebudete ji milovat. Barevnou inspiraci můžete najít kdekoli v přírodě, v architektuře, zkrátka všude.

Až po té, se rozhodněte, jakou formu kombinací barev zvolíte.

jak sladit barvy v interiéru Barevný kruh

Analogické barevné schéma – použití jedné skupiny barev

Vyberte si jednu ze základních barev – žlutou, modrou, červenou či zelenou. Tuto barvu posléze kombinujte s odstíny, ve kterých je tato barva obsažena. Například žlutá + žlutozelená apod. Na barevném kruhu se tyto barvy nachází vedle sebe.

jak sladit barvy v interiéru použití jedné skupiny barev


Monochromatické barevné schéma – tón v tónu

Odstíny jedné barvy od nejsvětlejší k nejtmavší, např. modrozelená od téměř bílé přes tyrkysovou až po sytou barvu moře. Toto schéma, pokud na vás působí poněkud nudně,  vždy můžete doplnit kontrastními barvami v oranžovém odstínu.

jak sladit barvy v interiéru barevné schéma tón v tónu


Doplňkové barevné schéma – barvy naproti sobě

Doplňkové barvy jsou barvy na barevném kruhu stojící proti sobě. Například modrá a oranžová, žlutá a fialová, červená a zelená. Rozhodně pro vás, pokud máte rádi barvy a nebojíte se je použít.

I s tímto schématem můžete vytvořit méně „křiklavé varianty“

jak sladit barvy v interiéru doplňkové barvy

DOPLNKOVE BARVY

01 – Komoda Kaser Blue / 02 – Křeslo Wizner / 03 – Puf Cly 50cm / 04 – Designový stolek Deakor

3. Zvolte vaši neutrální barvu

  • Bílá

Kolik odstínů má bílá? Nepočítaně. A vy si jednu musíte vybrat:) Volte buď s podtónem ve studeném či teplém odstínu. Podle toho jak jste se rozhodli v kroku 1.

  • Neutrální odstín

odstín barvy, kterou budete používat jako spojnici ve vaší domácnosti. Ideální v otevřených prostorech, chodbách, šatnách či koupelně atd. Neutrální odstín může být studený (od chladné bílé přes šedou až po černou) nebo teplý (od teplé bílé přes okrové odstíny až po hnědou)

4. Zvolte vaši základní výraznou barvu

Pro vaše barevné schéma vyberte jednu barvu, která bude nejvýraznější. Buďto se bude jednat o barvu nejtmavší, či barvu v nejsytějším odstínu. Pravděpodobně půjde o variantu vaší nejoblíbenější barvy. Když si nejste jistí či máte strach, že byste s tímto odstínem mohli šlápnout vedle, podívejte se pro inspiraci na barevnou škálu odstínů „Fundamentally Neutrals“ firmy SherwinWilliams. S těmito i velmi výraznými odstíny neuděláte chybu.

5. Druhá barva

Pro monochromatické či doplňkové barevné schéma zvolte druhou barvu světlejšího odstínu než je vaše vybraná výrazná barva. Pokud tvoříte analogické barevné schéma zvolte barvu, která je na barevném kruhu vedle vaší vybrané barvy.

6. Doplňková barva

Tato barva bude ve vaší domácnosti použita střídmě, k vytvoření překvapivého barevného efektu.

  • Pro monochromatické barevné schéma zvolte o odstín tmavší či světlejší barvu než je vaše základní výrazná barva.
  • pro analogické barevné schéma zvolte buď barvu světlejší než je vaše vybraná druhá barva a nebo další analogickou barvu k vaší základní výrazné barvě.
  • pro doplňkové barevné schéma se bude jednat o barvu, která je na barevném kruhu naproti vaší základní výrazné barvě či vaší druhé barvě
  • také můžete doplňkovou barvu barvu zvolit jako kontrastní barvu k vaší neutrální barvě.

7. Počítejte do pěti

Ideální barevné schéma pro vaši domácnost by mělo mít 3-5 barevných odstínů. Jeden odstín bílé, jeden neutrální odstín a 3 barvy. Pokud chcete do vaší domácnosti přidat barev více, volte tmavší či světlejší verze již zvolených odstínů.

Tak vytvoříte domov se sjednoceným barevným schématem.

Pro práci s barevným kruhem a výběr doplňkových barev je skvělý online nástroj od firmy Adobe. S ním již bude výběr barevnosti pro váš domov určitě hračka:)

jak sladit barvy v interiéru monochromatické barevné schéma

PŘÍKLAD BAREVNÉHO SCHÉMA – LUSH MEADOW

Jak sladit barvy v interiéru, pokud si jako základní barvu zvolíte Lush Meadow z kolekce podzim/zima 2016/17 od firmy Pantone.

jak sladit barvy v interiéru LUSH MEADOW PANTONE 18-5845

jak sladit barvy v interiéru BAREVNÉ SCHÉMA

Základní výrazná barva – Lush Meadow (barva z kolekce podzim zima 2016/17)

Druhá barva – o odstín světlejší

Doplňková barva – barva doplňková, tedy z opačné strany barevného kruhu

Neutrální barva – odstín šedé

Bílá barva – bílá se šedým podtónem

LUSH

01 – Taburetka MELLION / 02 – Křeslo LISS / 03 – Puf Cly 50cm / 04 – Taburet Signal Jungle / 05 – Stojací lampa VEGA

Zelená nebo zelenkavá? Pamatuje na film Hodíme se k sobě, miláčku? S Ivou Janžurovou a Františkem Peterkou? „To je zelená.“ „Ne, zelenkavá!“

A že je to tak občas u vás doma? Jenže teď už víte, jak sladit barvy v interiéru i jak vytvořit schéma barevnosti pro celou vaši domácnost a hádat se kvůli odstínu přehozu už rozhodně nemusíte.

Víte již, jak sladit barvy v interiéru? Plánujete nyní vymalovat celou domácnost? Dejte mi vědět dolů do komentářů.

(Tento článek byl inspirován původním článkem od Jackie ze School of decorating, kterou obdivuji. Původní článek v angličtině naleznete zde.)

A bydlete hezky,

Julie Rawding

Julie Rawding

matka, tetka a architektka
Napište mi na: julie.rawding@gmail.com

Pomáhám ženám vytvořit si originální domov podle jejich gusta. Domov stejně jedinečný jako jsou ony samy. A to online a bez stresu.
Julie Rawding

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE
Více v DESIGN INTERIÉRU, STYL A TRENDY
nejlepsi clanky 2016
Nejoblíbenější články roku 2016

Z Malty do louže Moje osobní zpověď matky, tetky, architektky… Po osmi letech jsem sbalila našich 5 švestek a vyrazila...

Zavřít