Ing. arch. Julie Rawding

Návrhy interiérů na dálku

JAK SLADIT BARVY, OBÝVACÍ POKOJ, VYBAVENÍ INTERIÉRU

Skandinávský styl u vás doma – Jak na to

 Scandi styl vychází z charakteristického bydlení severských národů. Kombinuje tradiční materiály s těmi moderními, minimalismus s příjemnou atmosférou a funkčnost s jednoduchou elegancí.

Mezi typické znaky patří použití dřeva (klidně i na obložení stropu) a dalších přírodních materiálů v kombinaci s bílou a světle šedou barvou.

/// V tomto článku jsou použité affiliate odkazy, to znamená, že pokud přes takový odkaz nakoupíte, získám drobnou finanční odměnu. Nemusíte mít žádné obavy, pro vás jako nakupujícího se vůbec nic nemění.

LaForma Bellano
Hubsch Lara

Hubsch Vivien

Skandinávský styl – Trocha teorie

Již od 18. století jsou severské domy příznačné svým vztahem ke světlu, jednoduchosti a přírodním materiálům. Přírodní podmínky a zalesněná krajina připravila lidem tvrdý život, pro skutečné drsňáky. Domy byly zdobené jednoduše, nebo vůbec.

Dobrý design byl a je, vnímán jako něco, co zlepšuje lidem životní standart. Všechny výrobky musely být jednoduše vyrobitelné, z dostupného materiálu a musela být radost na ně pohledět.

Umělci navrhovali vše, od porcelánu až po nábytek.

Během období populárního Bauhaus (1920-30) v Evropě a Americe, kdy se v designu rozmohlo hlavně používání skla a ocele – skandinávští umělci dál pokračovali v používání přírodních materiálů.

V roce 1950 v malém městě Almhult byl otevřen první showroom IKEA, švédem Ingvarem Kampradem (I a K v názvu, jsou jeho iniciálami, E je Elmtayd – farma kde vyrostl a A je Agunnaryd místní vesnice). Ten nabídl lidem širokou nabídku nábytku s dobrým designem, za cenu tak nízkou, že si ho většina lidí mohla a může dovolit koupit.

S originálním nabídkou výrobků, které si doma sami sestavíte, a jejich jednoduchou dopravou se stal brzy největším a nejvýznamnějším prodejcem nábytku ve Švédsku.

V roce 1991 otevřela IKEA svůj první obchod i v České republice a my se tak zvolna začali seznamovat s jednoduchostí severského designu.

Skandinávský styl – typické znaky

  • světlý a vzdušný prostor

s velkým množstvím úložného prostoru, který na sebe ovšem neupozorňuje (na výstavku nepotřebností v tomto stylu zapomeňte)

  • světlé barvy

od bílé, přes krémové a jemné pastelové a modré odstíny až po šedou (představte si všechny odstíny barev, které vídáte v zimním období)

  • dřevo

v přírodním odstínu případně napuštěné šedým olejem pro odstranění žlutavého nádechu z borovice či buku

  • přírodní materiály

dřevo, textil, ale i živé rostliny

  • doplňky

v geometrických tvarech a drátěné koše jako noční stolky

  • osvětlení

velké množství různých typů osvětlení – stropní, stolní, stojací…

  • umění

černobílé fotografie nebo obrazy na stěnách

  • textilních doplňky

jako jsou polštářky, deky a plédy a hlavně přehoz z ovčí kůže

  • kusové koberce

ve všech místnostech (klidně i v kuchyni)

  • žádné zbytečné zdobení oken

okny se do místnosti musí dostat, co nejvíce světla

vždy však platí – méně je více

1 – Pojízdná knihovna / 2 – Zrcadlo / 3 – Houpací křeslo / 4 – Křeslo / 5 – Komoda / 6 – Podnožka

Skandinávský styl pro váš obývací pokoj

Když se rozhodnete předělat svůj obývací pokoj ve scandi stylu držte se barevné palety ve světlých přírodních odstínech. Výmalbu stěn volte v bílé či světle šedé. Přidejte moderní bílou pohovku a jednoduchý odkládací stolek. Pletený puf a ovčí kůže dodají místnosti extra měkkost.

Nebojte se barev Scandi je i vzor od Marimekko ze 60.let (výrazný červený vzor vlčích máků) nebo návrhy textilu hýřící všemi barvami od  Josefa Franka ze čtyřicátých let.

Modul Tomm
Pohovka Linus
Pohovka Aino
Pohovka Harvey
Pohovka Alia
Pohovka Inger

Skandinávský styl ve vaší kuchyni a jídelně

Pro kuchyni a jídelnu volte nábytek v přírodním dřevu v kombinaci s bílou. Zvažte otevřené police na kterých budete mít nádobí vždy po ruce a vaření vám půjde jedna radost.

Podívejte se v obchodech po klasických dřevěných vařečkách a kuchyňském náčiní třeba v mědi. Talíře bílé nebo zkuste hravé černobíle proužkované 🙂

Jídelní stůl je především místo k setkávání. Na jeho výběru si dejte opravdu záležet.

01 – Vitrína / 02 – Stůl bílý / 03 – Houpací křeslo / 04 – Závěsná lampa

Skandinávský styl ve vaší ložnici

Jestli chcete rychle vytvořit ložnici v tomto stylu, v první řadě vyměňte povlečení. Klasickou bílou nic nezkazíte. Skvěle bude vypadat i povlečení s grafickým motivem v šedé či černé. Podmínkou je, aby se jednalo o povlečení z jemné bavlny či lnu, které můžete doplnit pleteným polštářem.

Nad postel můžete rozvěsit efektní prázdné rámy, případně zde vystavte jednoduché černobílé fotografie.

Chcete každodenní dávku inspirace pro vaší ložnici?

►►► Přidejte se do Facebookové skupiny – INSPIRATIVNÍ LOŽNICE

Celý byt ve Scandi stylu

Už jste četla?

A bydlete hezky,

PS: Jste připravena na změnu u vás doma?

Pomůžu vám vytvořit originální interiér, jedinečný stejně jako jste vy sama. Pro více informací co nabízím a jak funguje návrh interiéru na dálku vyplňte kontaktní formulář nebo mi napište na: julie.rawding@gmail.com

Leave a Reply

Více v JAK SLADIT BARVY, OBÝVACÍ POKOJ, VYBAVENÍ INTERIÉRU
Zavřít