Scandi styl vychází z charakteristického bydlení severských národů. Kombinuje tradiční materiály s těmi moderními, minimalismus s příjemnou atmosférou a funkčnost s jednoduchou elegancí.

Mezi typické znaky patří použití dřeva (klidně i na obložení stropu) a dalších přírodních materiálů v kombinaci s bílou a světle šedou barvou.

Skandinávský styl. Již od 18 století jsou severské domy příznačné svým vztahem ke světlu, jednoduchosti a přírodním materiálům. Přírodní podmínky a zalesněná krajina připravila lidem tvrdý život, pro skutečné drsňáky. Domy byly zdobené jednoduše a nebo vůbec.

Dobrý design byl a je, vnímán jako něco, co zlepšuje lidem životní standart. Všechny výrobky musely být jednoduše vyrobitelné, z dostupného materiálu a musela být radost na ně pohledět. Umělci navrhovali vše, od porcelánu až po nábytek.

Během období populárního Bauhaus (1920-30) v Evropě a Americe se v designu rozmohlo hlavně používání skla a ocele – skandinávští umělci však dál pokračovali v používání přírodních materiálů.

V roce 1950 v malém městě Almhult byl otevřen první showroom IKEA, švédem Ingvarem Kampradem (I a K v názvu, jsou jeho iniciálami, E je Elmtayd – farma kde vyrostl a A je Agunnaryd místní vesnice). Ten nabídl lidem širokou nabídku nábytku s dobrým designem a funkcí, za cenu tak nízkou, že si ho většina lidí mohla a může dovolit koupit.

S originálním nabídkou výrobků, které si doma sami sestavíte, a jejich jednoduchou dopravou se stal brzy největším a nejvýznamnějším prodejcem nábytku ve Švédsku.

V roce 1991 otevřela IKEA svůj první obchod i v České republice a my se tak zvolna začali seznamovat s jednoduchostí severského designu.


Už jste četla?


Skandinávský styl – typické znaky

 • světlý a vzdušný prostor s velkým množstvím úložného prostoru, který na sebe ovšem neupozorňuje (na výstavku nepotřebností v tomto stylu zapomeňte)
 • světlé barvy – od bílé, přes krémové a jemné pastelové a modré odstíny až po šedou (představte si všechny odstíny barev, které vídáte v zimním období)
 • dřevo – v přírodním odstínu případně napuštěné šedým olejem pro odstranění žlutavého nádechu z borovice či buku
 • přírodní materiály
 • doplňky v geometrických tvarech a drátěné koše jako noční stolky
 • velké množství různých typů osvětlení – stropní, stolní, stojací…
 • černobílé fotografie nebo obrazy na stěnách
 • textilních doplňky jako jsou polštářky, deky a plédy a hlavně přehoz z ovčí kůže
 • kusové koberce ve všech místnostech (klidně i v kuchyni)
 • živé rostliny jako interiérové doplňky
 • žádné zbytečné zdobení oken – okny se do místnosti musí dostat, co nejvíce světla
 • vždy platí – méně je více

1 – Pojízdná knihovna / 2 – Zrcadlo / 3 – Houpací křeslo / 4 – Křeslo / 5 – Komoda / 6 – Podnožka

Skandinávský styl pro váš obývací pokoj

Když se rozhodnete předělat svůj obývací pokoj ve scandi stylu držte se barevné palety ve světlých přírodních odstínech. Výmalbu stěn volte v bílé či světle šedé. Přidejte moderní bílou pohovku a jednoduchý odkládací stolek. Pletený puf a ovčí kůže dodají místnosti extra měkkost.

Nebojte se barev Scandi je i vzor od Marimekko ze 60.let (výrazný červený vzor vlčích máků) nebo návrhy textilu hýřící všemi barvami od  Josefa Franka ze čtyřicátých let.

Skandinávský styl ve vaší kuchyni a jídelně

Pro kuchyni a jídelnu volte nábytek v přírodním dřevu v kombinaci s bílou. Zvažte otevřené police na kterých budete mít nádobí vždy po ruce a vaření vám půjde jedna radost. Podívejte se v obchodech po klasických dřevěných vařečkách a kuchyňském náčiní třeba v mědi. Talíře bílé a nebo zkuste hravé černobíle proužkované:)

Jídelní stůl je především místo k setkávání. Na jeho výběru si dejte opravdu záležet.

01 – Vitrína / 02 – Stůl bílý / 03 – Houpací křeslo / 04 – Závěsná lampa

Skandinávský styl ve vaší ložnici

Jestli chcete rychle vytvořit ložnici v tomto stylu, v první řadě vyměňte povlečení. Klasickou bílou nic nezkazíte. Skvěle bude vypadat i povlečení s grafickým motivem v šedé či černé. Podmínkou je, aby se jednalo o povlečení z jemné bavlny či lnu, které můžete doplnit pleteným polštářem.

Nad postel můžete rozvěsit efektní prázdné rámy, případně zde vystavte jednoduché černobílé fotografie. Chcete každodenní dávku inspirace pro vaší ložnici? Přidejte se k nám do Facebookové skupiny – INSPIRATIVNÍ LOŽNICE

Celý byt ve Scandi stylu


A bydlete hezky,

[mailmunch-form id=“680128″]

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.