Spočítala jsem, že jsem se v životě již desetkrát stěhovala. A už teď vím, že ani na adrese, kde jsem nyní, nezůstanu dlouho. Ne, že bych byla z principu neposeda, ale zkrátka, mi život nabízí různé situace a ty občas vyžadují přesun. Ne na všech adresách jsem si musela zařídit bydlení. První dvě byly úplně v režii mých rodičů. Tam jsem si jen maximálně přesouvala pracovní stůl ze strany na stranu. Ale na ostatních místech jsem již zařizovala interiér, podle mých potřeb a vkusu.

Znáte to. Stojíte v prázdném bytě a představujete si, co kam dáte. Tamhle bude pohovka, tamhle křeslo, tamhle knihovna. Aha, tam je vývod od antény, takže tam bude televize… Celý byt vidíte v těch nejlepších barvách (tak trochu růžově).

A pak se vrátíte zpátky na zem.

Na pohovku teď nemáme. Ale rodiče mi slíbili tu starou po nich, co je v garáži. Nějaké police jsou ještě po babičce ve sklepě. Křeslo? No snad se nějaké někde najde. Skříně? My nemáme skříně!

Najednou ta představa nevypadá tak lákavě, jako ta původní. Chce se vám brečet, protože ten byt jste si tak moc přáli. A teď ho máte.

Tak nepropadejte panice.

Přesto, že většinu nábytku budete mít poděděnou, nebo odněkud z bazaru. Výsledek nemusí vypadat jako ve stylu „každý pes jiná ves“. Výsledek může být stylový. A osobitý.

Protože to, co vytvoříte bude kreativně eklektické. Budete mít eklektický individualistický interiér. Bude to bomba!

 

Eklektický styl – je moderní styl, pravděpodobně nejobtížnější na vytvoření ze všech, protože je založen na libovolné kombinaci všeho okolo nás. Interiérových prvků z různých období, stylů či zemí. Moderního se starým. Hrubých materiálů s jemnými. Klasickými starožitnostmi s etno prvky. A to vše v pohodě v kombinaci s betonem či pohledovým zdivem.

  • Eklektický styl je skvělý pro cestovatele, protože pro dekoraci interiéru může uplatnit památky ze všech koutů světa.
  • Je to styl vhodný pro páry, kdy má každý trochu jiný vkus. V rámci eklektického interiéru se najde cesta, jak zkombinovat prvky, tak, aby oba dva byli doma šťastní.
  • Navíc je eklektický styl vhodný pro jakýkoli rozpočet. Pro jakýkoli typ architektury. Pro jakoukoli životní situaci.

eklektický styl interiér

Zdá se, že se jedná o ideální styl. Ale zadržte.  Je potřeba dodržet několik pravidel. Jinak se váš eklektický individualistický styl promění v parádní katastrofu.

 

Pravidlo číslo 1

Omezte počet kombinovaných stylů maximálně na 3. Jinak váš interiér bude vypadat jako výprodej v bazaru.

Pravidlo číslo 2

Nepoužijte více než 4 barvy. Základní barvu pro velké plochy – stěny a podlaha, ideálně neutrální či tmavý odstín. Druhá doplňková barva pro pohovku, postel, zkrátka pro větší kusy nábytku. A další dvě barvy, klidně velmi výrazné, pro doplňky – polštáře, lampy, umělecké dekorace.

Pravidlo číslo 3

Využijte barev a textury pro propojení prvků z různých stylů. Například na stole můžete mít ubrousky ve stejném odstínu jako polštáře na pohovce apod. Dřevěný nábytek může být namořen stejným odstínem nebo nalakován stejnou barvou.

Pravidlo číslo 4

Při aranžování dekorací či uměleckých předmětů, pracujte ve vrstvách. Obrazy nemusíte na stěnu pouze věšet, ale můžete je i jen opřít. Velké obrazy dozadu, menší opřít o ně.  Vytvoříte tak pocit hloubky. Stejně můžete takto aranžovat i dekorativní polštáře.

Pravidlo číslo 5

Při aranžování velkého množství obrazů na jednu stěnu, si předem vytvořte celkovou kompozici. Oko bude vnímat stěnu jako celek a ne jako změť mnoha nesouvisejících obrázků. A také pomůže pokud nesouvisející témata zarámujete do stejných rámů a tím celkový dojem propojíte.

Pravidlo číslo 6

Experimentujte. Buďte kreativní. Zkoušejte, co spolu funguje a co naopak ne. Pokud si toto chcete vyzkoušet nanečisto, vytvořte si svoji moodboard. Vyfoťte si nábytek, který máte a musíte použít a kombinujte jej s obrázky z katalogů z vašich oblíbených obchodů.

Pravidlo číslo 7

Berte to osobně. Tento typ interiéru je velmi osobitý a opravdu záleží na tom, jaký máte životní styl a co máte rádi. Cílem je vytvořit harmonické prostředí, kde se budete cítit vždycky „jako doma“.

Teď už víte, že se nemusíte litovat, že nemáte všechen nábytek nový. Naopak čeká vás dobrodružná cesta, jak si vytvořit originální domov, který vám bude kdekdo závidět. Už víte, jak vytvořit eklektický interiér. A pokud by tato tvorba na vás byla přeci jen moc, napište mi. Společně určitě něco vymyslíme.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.