Ing. arch. Julie Rawding

Návrhy interiérů na dálku

DĚTSKÝ POKOJ, VYBAVENÍ INTERIÉRU

Dětský pokoj pro holčičku

Jak zařídit dětský pokoj? Navíc pro malou slečnu? Vaše holčička už dávno není miminko, dokonce už možná chodí do školky a tak dozrál čas, přizpůsobit vaší nové situaci i dětský pokoj. Jenže jak na to a kde začít?

update článku 23.11.2017 

Zařizujete dětský pokoj? Začněte jednoduchým uvědoměním, že dětský pokoj je dětský. Nechejte své dítě o jeho království, alespoň trochu, rozhodovat.

TIP 01 – ať si dcera sama vybere, kterou barvu chce

Důvěřujte svému dítěti a nechejte ho vybrat barevnou paletu pro jeho pokojíček. Pokud budou pokojíček sdílet sourozenci, jste v trochu komplikovanější situaci, ale i tak nechejte děti rozhodnout o barevnosti jejich pokoje.

TIP 02 – téma a barevnost pokoje

Máte tři možnosti:

a – téma bude vycházet z barevnosti

Dcera má ráda modrou barvu a – hned se nabízí téma ledového království či podmořského světa

b – barevnost bude vycházet z tématu

Dívka má ráda jahodovou zmrzlinu a meloun. Je jasné že barva tohoto ovoce bude dominovat místnosti. Nebo má dítě oblíbeného knižního hrdinu a barevnost bude vycházet z knižní ilustrace.

c – barevnost bude vycházet z toho, co mají v obchodě

Drsná možnost, ale v situaci, kdy máte na vybavení dětského pokoje omezený rozpočet, si dovedu představit, že vyberete základní nábytek, tak jak je. Žádné rozcapování s nábytkem na míru a speciálně laděnými barvami. Pak tedy volte nábytek bílý či v přírodní barvě dřeva.

Přesto, i zde stále platí, že dítě může rozhodnout o barevnosti místnosti. Stěny, závěsy či rolety, povlečení a další nejen textilní doplňky. Toto vše ovlivňuje celkové vyznění místnosti.

Navíc tato možnost vám dává svobodu měnit ráz a styl místnosti, třeba každý rok.

TIP 03 – Udělejte si představu a nákupní seznam

 

TIP 04 – podpořte kreativitu dítěte

Možná jste to již zažili a řešili. Nezáleží na tom, kolik jste dali dítěti papíru na kreslení. Stejně jste na zdi objevili kresby vašeho mladého umělce. Kreativitu dětí se vždy snažte podpořit.

Co natřít alespoň část zdi barvou na tabule? A tak dítěti vytvořit prostor pro volnou tvorbu? Dokonce existují nátěry, které fungují nejen jako klasická tabule, ale zároveň i jako magnetická tabule.

To už pak ve volné tvorbě vašeho dítěte nezabrání nic.

TIP 05 – prozkoumejte rostoucí nábytek

Nábytek do dětského pokoje je vhodné kupovat tzv. rostoucí. Prodloužitelná postel, ale hlavně stůl i židle s nastavitelnou výškou. U pracovního stolu si dítě bude zatím jen občas kreslit, ale i tak by stůl měl splňovat podmínky pro budoucího školáka.

TIP 06 – osvětlení

Kvalitní osvětlení by nemělo chybět jak na pracovní ploše stolu, tak u postele pro večerní čtení pohádek. A samozřejmě nesmí chybět hlavní osvětlení pokoje, aby dcera viděla na hru i během dnů, kdy je škaredé počasí nebo brzy tma.

TIP 07 – úložné prostory jako pro dospěláka

Vaše dcera je sice malá, ale má hodně věcí.

Hračky, knížky, všechny ty korálky a barevné tužky, to se musí někam dát. Na úložných prostorech tedy nešetřete a určitě volte takové, které může dítě samostatně používat.

Například prostorné šuplíkové komody či nízké skříňky. Méně vhodné jsou policové knihovny, kdy nejen že dítě nedosáhne do horních polic, ale pokud knihovnu nezafixujete do zdi, může se i na dítě zvrátit (dítě bude totiž knihovnu používat jako žebřík).

Skvělé jsou různé úložné krabice, kam může dítě samo roztřídit své hračky a vám tak ušetří spoustu stresu při společném úklidu.

Zařizujeme dětský pokoj pro holčičku

Klientka: Čtyřleté děvčátko, které má rádo příběhy Malé čarodějnice – Večerníčku od výtvarníka Zdeňka Smetany.

Dětský pokoj tedy bude mít jako hlavní téma jeden z obrázků Malé čarodějnice. K němu musíme najít doplňky a nábytek. Přání rodičů je nakoupit vše na jednom místě, a to znamená v IKEA.

Barevná paleta místnosti vychází ze základního obrázku, který je zpracován jako tapeta na jedné stěně. Vymalování zbylých stěn bude v neutrálním odstínu, který se objevuje na tapetě. Tapeta v místnosti přitáhne hlavní pozornost a vytvoří tak „Wow efekt“.

dětský pokoj inspirace

Police, lampa či povlečení mohou být klidně z oddělení „pro dospěláky“.

Pokud je holčička romantická duše, neuděláte chybu, když zvolíte dekorativní osvětlení z květin. A určitě na podlahu volte kusový koberec. Dětské hry se odehrávají převážně na podlaze a tak zvolte koberec, který je měkký a na kterém se bude ležet pohodlně i vám.

Přidejte několik dekorativních polštářků a připravte se na polštářovou bitvu.

carodejnice kopie

1 – Prodloužitelná postel BUSUNGE, 2 – Policový díl KALLAX, 3 – Úložná lavice TROGEN, 4 – Noční stolek STOCKHOLM, 5 – Koberec ADUM, 6 – Povlečení na jednolůžko BOLLTISTEL, 7 – Stojací lampa NYFORS, 8 – Maňásek SAGOSKATT, 9 – Dekorativní osvětlení SOLVINDEN, 10 – Maňásek VANDRING UGGLA

A bydlete hezky (vy i vaše děti),

PS: Možná mě sledujete již dlouho. Čtete poctivě všechny články na blogu, sledujete můj facebook, i youtube. Jen si stále nejste jistá, jak tu vaši předsíň, ložnici nebo třeba kuchyň s obývákem dotáhnout. Chcete to zvládnout sama, ale pořád to drhne.

Je skvělé, že se tak snažíte. Moc vám fandím a držím palce. Pokud byste chtěla pomoc a třeba popostrčit správným směrem a hlavně na to celé nebýt sama, podívejte se, jak vám mohu pomoc já.

Na řešení vašeho interiéru už nemusíte být sama. 

Vaše jméno (vyžadováno)

Váš email (vyžadováno)

Předmět

Vaše zpráva

Leave a Reply

Více v DĚTSKÝ POKOJ, VYBAVENÍ INTERIÉRU
Zavřít