Ing. arch. Julie Rawding

Návrhy interiérů na dálku

co je hygge leden aktivity

JAK NA DOMÁCÍ POHODU

Co je hygge? 4x inspirace pro měsíc Leden

“Nejdůležitější je, abys byla spokojená TY a potom i tvé okolí bude spokojené”. A hygge to je vlastně klíč ke spokojenosti. Čím více budete prožívat hygge, tím snáze se ve vašich domovech projeví domácí pohoda. Přináším vám několik nápadů, jak do letošního ledna vnést více hygge atmosféry.

Co je hygge? A jaké hygge aktivity přidat do běžného dne, abychom se cítili spokojenější?

Co je hygge?

Hygge je dánský životní styl, který se těžko popisuje, musí se zkrátka prožít. Navíc každý hygge prožívá trochu jinak. Pro někoho je hygge chvíle, kdy si jen tak v klidu čte milovanou knížku. Pro někoho je hygge, když se přitulí ke svému manželovi a v tichosti sleduje plápolání ohně v krbu. Někdo má jako hygge večeři s přáteli a někdo pozorování západu slunce.

Do češtiny bych hygge přeložila jako domácí pohodu nebo ještě lépe „pohodičku“, která lépe vyjadřuje klid i takovou milou útulnost.

 

co je hygge relax

Hygge je starý jako Dánové sami, ale v posledních letech zažívá boom, díky knižním vydavatelstvím v Angli a USA. Vydáváním knih o hygge vznikl „novodobý trend“, kdy lidé, pravděpodobně pod tlakem zpráv o terorismu a válkách, chtějí prožívat něco pěkného a příjemného. Navíc v přítomnosti své milované rodiny a přátel.

Hygge vás nenutí k žádným rychlým akcím, je to o klidném prožívání sebe sama, o vnímání svého okolí a prožívání přítomného okamžiku.

#1 HYGGE AKTIVITA – PROCHÁZKY

Možná jste si na začátku ledna dala nějaké předsevzetí. A možná máte pocit, že byste po těch Vánocích potřebovala trochu zhubnout. A tak začínáte skoro už tradičně s různými dietami a cvičením. V půlce ledna začnete propadat špatnému pocitu z toho, že jste stejně nezhubla. Zkuste se svoji váhou letos moc netrápit. Hubnout v lednu je nesmysl, úplně stejný jako je o Vánocích mytí oken.

Místo trápení si vytvořte rituál a každý den choďte na čtyřicetiminutovou (okay, pokud je to na vás moc, tak alespoň dvacetiminutovou) procházku. Pomůže to vašemu tělu i vaší psychice, věřte mi! Můžete u toho poslouchat hudbu, přemýšlet co je hygge, nebo si najít pro procházky parťáka a hezky si popovídat.

Chůze je blízká každému a nemá žádné nežádoucí účinky. A po procházce na mrazivém vzduchu se zachumlejte pod teplou deku.

co je hygge

1 – Měkoučké ponožky / 2 – Pléd / 3 – Papuče

 

#2 HYGGE AKTIVITA – POZOROVÁNÍ SVĚTLA SVÍČEK

Pokud vám zbyly po Vánocích nějaké svíčky, neukládejte je do zásuvky a nenechte je čekat na další Vánoce. Svíčky si klidně můžete zapálit i při všední večeři. Čistý stůl, dobré jídlo a svíčky dovedou vykouzlit krásnou atmosféru. A ještě více hygge bude, když to jídlo, které budete u svíčkové večeře jíst bude uvařeno vámi a s láskou.

 

#3 HYGGE AKTIVITA – SPOLEČNÉ STOLOVÁNÍ

Rodinné společné večeře jsou nejen hygge, ale i velmi důležité pro pocit sounáležitosti, že někam patříte. Užívejte tohoto času, kdy můžete vzájemně sdílet, co jste během dne zajímavého prožili.

Osvětlení nad jídelní stůl:

co je hygge? osvetleni

1 – Závěsné stropní svítidlo »Bambus« / 2 – Závěsné svítidlo z dřevěného pletiva / 3 – Závěsné svítidlo

 

#4 HYGGE AKTIVITA – ÚKLID BEZ STRESU

Další lednový tip se týká uklízení. Chytá vás před Vánoci uklízecí záchvat a touha po tom, to mít alespoň na Vánoce doma dokonale čisté?

U nás doma to tak funguje a Vánoce jsou pro mě tedy také svátky nádherně uklizené domácnosti. Takže velkým cílem je udržet si tento pořádek alespoň do jara. Je třeba uklízet po kouskách, jinak se z toho zblázníte. Jeden den umýt umyvadlo v koupelně, druhý den setřít prach v kuchyni, další den poskládat oblečení ve skříni, vysát v ložnici a tak dále. Vytvořte si přesný plán, co a kdy uklízet. Odškrtávání hotového je velmi motivující. A do úklidu zapojte i ostatní členy rodiny.

Hygge se naučíme tím, že obyčejným věcem přidáme hodnotu. Když se budeme ke každodenním povinnostem stavět tak, že nám dělají radost pro činnost jako takovou, budeme se dnem pohybovat jako glosováním okamžiků, nikoli jako povinným seznamem prací.
– Hygge Tajemství spokojeního života

Uklizená domácnost, která navíc bude uklizená v klidu a bez stresu, vám pohodovou atmosféru určitě přinese.

co je hygge organizace

Pomocníci k úklidu:

co je hygge organizace

1 – Skládací textilní koš na prádlo / 2 – Sklopné stupátko z masivního dřeva / 3 – Proutěný koš

Už víte co je hygge? Dáváte si novoroční předsevzetí? Hubnete v lednu? Dejte mi vědět dolů do komentářů nebo mi napište email.

 

Přečtěte si i další články ze serie hygge, prožívejte hygge a bydlete hezky,

Jste připravena na změnu u vás doma? Pomůžu vám vytvořit originální interiér, jedinečný stejně jako jste vy sama. Pro více informací co nabízím a jak funguje návrh interiéru online vyplňte kontaktní formulář nebo mi napište na: julie.rawding@gmail.com

*V článku jsou použity affiliate odkazy firmy Tchibo.cz

 

2 komentáře

  1. Hanka Adamcová

    Únor 12, 2018 at 08:31

    Jdu nakouknout👍.. sleduji Vás i na Ig❤️

Leave a Reply

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE
Více v JAK NA DOMÁCÍ POHODU
Zavřít