Close

Jak bydlí cikáni – kočovníci

Ve Spalding, ve Velké Británii, kde nyní žijeme, jsme navštívili Rómské muzeum.

 

Bylo založeno před více než dvaceti lety Gordonem Boswellem, který minulý rok zemřel. Jeho rodina muzeum však stále udržuje a tak je možné seznámit se s tradičním způsobem života kočovných cikánů.

Boswellovi jsou rodina známá právě tím, že se snaží představit tradiční cikánský život širokému publiku. Již Gordonův praděd seznamoval akademiky s rómským jazykem  a způsobem života. Gordonův otec publikoval v roce 1970 životopis, ve kterém popisuje kočovný život. Gordon sám se stal sběratelem cikánských kočárů, které nyní můžete obdivovat v jeho muzeu.

Muzeum mapuje zhruba 150 let cikánského života.

V muzeu uvidíte ručně malované kočáry, které jsou některé více než sto let staré.

Moderní karavany, které jsou vyrobeny na zakázku, protože i na nich je potřeba ukázat cikánskou zdobnost až kýčovitost, která mi, ale v tomto případě připadá kouzelná.

Uvidíte i velké množství modelů kočárů, dětských hraček, nádobí, které se používalo při vaření na ohni.

I ukázku typického cikánského stanu, ve kterém jenom chybí klasická cikánka, která by vám přečetla z ruky vaši budoucnost.

Jak to bylo s českými a slovenskými Rómy a jak s nimi zametl napřed nacismus a pak komunismus si přečtěte zde.

Británie, stejně jako Francie, stále patří mezi země, kde cikáni mohou téměř svobodně kočovat. Když je potkáte někde cestou, většinou řídí drahé BMW či Mercedesy za kterými mají připoutané své luxusní karavany.

Když jsem se nad tím zamyslela, logiku to má. Jakou hodnotu má byt ve kterém nyní žijete?

 

Vychází to asi dost podobně a pokud je pro vás důležitá svoboda a život na cestě, kočovný život je možná vhodný i pro vás:)

Julie Rawding

Julie Rawding

matka, tetka a architektka
Napište mi na: julie.rawding@gmail.com

Pomáhám ženám vytvořit si originální domov podle jejich gusta. Domov stejně jedinečný jako jsou ony samy. A to online a bez stresu.
Julie Rawding

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE
Více v STYL A TRENDY
jak vase loznice ovlivnuje vas spokojeny spanek
Jak vaše ložnice ovlivňuje váš spokojený spánek

Hledáte na internetu spojení ložnice inspirace? Nebo hledáte problém se spánkem, nespavost? Jak toto spolu může souviset? Špatně spíte? Celou...

Zavřít