Ing. arch. Julie Rawding

Návrhy interiérů na dálku

JAK NA DOMÁCÍ POHODU

Bezpečný domov – průvodce vaší domácností

Bezpečný domov aneb na co si dát v domácnosti pozor, aby jste se vy nebo (a to hlavně) vaše děti doma nezranily. Určitě jste již zažili situaci, kdy jste se báli, že si vaše dítě může doma nějak ublížit. Aby jste si s dětmi užili více radostí než starostí, mám pro vás malého průvodce po vaší domácnosti.

článek upraven 13.12.2017

 

KUCHYNĚ

V kuchyni číhá nebezpečí na malé dítě téměř na každém kroku. Navíc v kuchyni se malé dítě pohybuje poměrně často, protože chce být nablízku své mamince (nebo tatínkovi). Kde všude tedy takové nebezpečí číhá?

 • Kuchyňská linka a její skříňky

Skříňky či šuplíky zajistěte pro bezpečí své i vašeho dítěte bezpečnostními háčky. Díky nim nebudete mít hrnce po celé kuchyni, ale také zabráníte tomu, že si je vaše dítko hodí na hlavu. Nebo vám na nohu.

Navíc ve spodních skříňkách většinou máme větší hrnce, které malé děti milují. Hlavně jako hudební nástroje – jsou to pro ně bubny. A pokličky činely. To, co dítě bude považovat za vrcholný hudební zážitek, vy, jako rodič, budete považovat za hluk. Nebezpečí v kuchyni číhá na všechny (a má různé formy).

Extra tip: Dávejte pozor ať vaše dítě nevidí, jak se bezpečnostní háčky otevírají.

S malým dítětem v kuchyni musíte přehodnotit i různé zaběhnuté zvyky. Například na úchytky dveří nic nezavěšujte. Taková zavěšená utěrka, to je pro batole čirá radost. Jen se za ni chytit a… Dvířka letí, dítě letí. A bezpečný domov je víte kde…

 • Nástroje a přístroje

Zvykněte si vše hned ukládat zpět do skříněk. Zvláště nože nenechávejte povalovat u dřezu. Po použití je hned otřete a vraťte zpět do šuplíku, tam kam patří.

Stejné pravidlo si osvojte i u přístrojů typu mixer. Po použití mixeru či jiného kuchyňského přístroje, přístroj ihned vypněte a vyndejte ze zástrčky.

 • Sporák

U sporáku je jasným nebezpečím možnost popálení. Existují kryty na sporák, které zabrání dítěti sáhnout na horkou plotýnku. Další možností je zkrátka nepoužívat přední plotýnky. Jako extrémní může vypadat možnost úplně odendat ovládací knoflíky. V takovém případě dítě nebude schopno ani omylem, zapnout elektrickou plotýnku či si pustit plyn. V naší domácnosti by toto opatření ovšem způsobilo, že bychom ty knoflíky již nikdy nenašli a tak bychom byli sice v bezpečí, ale definitivně bez vaření.

 • Horké nápoje

S popálením a opařením souvisí i to, kam v kuchyni pokládáte horké nápoje. Zapomeňte na nápoje na okraji kuchyňské linky či na kraji stolu. Velmi hrozivě může skončit kombinace ubrus, kraj stolu a horká káva. A velké NE, je pro nošení dítěte v jedné ruce a horkého nápoje v ruce druhé. To si vysloveně říkáte o malér.

bezpecny domov kava

1 – Orava ES-250 pákový espresso kávovar / 2 – DeLonghi EC 7.1 Espresso pákové / 3 – Orava ES-150 kávovar

 • Myčka

Pokud to tak, již neděláte zvykněte si ukládat nože a jiné ostré předměty do myčky ostřím dolů. Tak se nestane, že by dítě v zápalu pomáhání, chňaplo po špičce nože nebo se napíchlo na vidličku. Mycí tablety dávejte do myčky až těsně před puštěním mycího programu. Děti jsou zvídavé a navíc mají tendence nalezené objekty hned ochutnávat, tak jim k tomu nedávejme moc příležitostí. A ano, asi nejjistější je zkrátka i myčku zajistit speciálním bezpečnostním háčkem.

 • Odpadkový koš

Tolik barev a různých vůní na jednom místě. To je pro vaše dítě skoro jako poklad. Nejjednodušším a nejbezpečnějším řešením je, mít odpadkový koš ve skříňce, která je zajištěná bezpečnostním háčkem (ano, je to pořád dokola). Pokud z jakéhokoli důvodu nechcete mít odpadkový koš ve skříňce, mějte alespoň typ koše se zámkem. A tak zamezte dítěti vytvořit si z koše nebezpečnou hračku.

V určité vývojové fázi dítě navíc začne v kuchyni vášnivě pomáhat a uklízet, což má za následek, že třeba své hodinky naleznete v odpadkovém koši – pokud budete mít štěstí. Takže o důvod více, proč mít odpadkový koš dobře zajištěný.

 • Plastové tašky a pytlíky

V kuchyni se vyskytuje velké množství plastových tašek a sáčků. A děti je milují. Sáčky jsou barevné, krásně šustí a je s nimi legrace. Ovšem jen do chvíle než se vaše dítě pokusí takovým sáčkem zadusit. Takže hned jak dorazíte z obchodu a vybalíte svůj nákup, sáčky hned ukliďte na místo, které je jen těžko dosažitelné vaším dítětem.

Extra tip: Osvědčený způsob jak sáček bezpečně zajistit, vytvořte na něm jednoduchý uzel. Tím ztrácí pro malé dítě kouzlo a hlavně se stane bezpečným.

 • Vaření

I když se o vaše dítě bojíte, není nejlepším řešením, nevystavovat ho reálnému kuchyňskému prostředí. Takže pokud vaše dítě projeví zájem v kuchyni pomáhat, určitě mu vyhovte.

Děti rády míchají, krájí (může krájet například zeleninu svým plastovým nožem) či chystají na stůl. Aby vám bylo vaše dítě plnohodnotným pomocníkem, pořiďte mu bezpečné schůdky, ze kterých pohodlně dosáhne všude, kde je potřeba.

Dokonce existuje tzv. učící věž, která je pro pomoc v kuchyni opravdu šikovná. Jestli chcete mít skutečně bezpečný domov, tak její koupi zvažte nebo si ji nechejte vyrobit.

dítě v kuchyni

OBÝVACÍ POKOJ

Jako i v ostatních místnostech mějte zabezpečená okna bezpečnostními zámky. A když už jsme u těch oken  – rolety na oknech mějte bez šňůry. Nejen, že se vaše dítě nebude snažit tyto rolety strhnout, ale zároveň ani nebude mít šanci se na takové šňůře uškrtit.

Pokud máte v místnosti prosklené dveře na terasu či balkon, označte je výraznými samolepkami. Vaše dítě se tak nebude snažit proběhnout skrz sklo.

 • Krb

Zabezpečte krb či horké radiátory a zabraňte, tak popálení dítěte. Nikdy nenechávejte samotné dítě v místnosti  se zapáleným krbem. A jen pro pořádek – zápalky do rukou dítěte nepatří – schovejte je tedy někam na bezpečné místo.

bezpecny domov - krby

1 – Biokrb stolní / 2 – Biokrb stolní 34x17x16 cm

 • Elektřina

Pořiďte si záslepky do elektrických zásuvek. Omezte, nebo ještě lépe, přestaňte  úplně používat „prodlužovačky“. Dítě je elektřinou fascinováno a dlouhá elektrická šňůra vnáší do domácnosti pouze další možnosti zranění.

bezpečný domov - světlo

 • Výstavky a malé dekorativní předměty

Zrušte výstavky drobných předmětů, které jsou v dosahu malého dítěte. Platí i pro výstavu fotografií ve skleněných rámečcích. Při rozbití hrozí malému dítěti pořezání.

 • Nábytek a odkládací stolky

Neodkládejte horkou kávu na nízký kávový stolek. Ani na žádný jiný stůl na který vaše dítě dosáhne. Se stoly a stolky souvisí i další typ poranění a to pád na roh stolu. Dítě si snadno zraní obličej či spánkovou oblast hlavy.

Určitě nedoporučuji skleněné stolky či stoly se skleněnou deskou  do domácnosti s malými dětmi. Za ten stres to nestojí.

Televizi zavěste bezpečně na zeď. Váš malý horolezec bude brzy lézt po všem nábytku, který máte. A oblíbený bude právě stolek pod televizí. Pokud televize na vaše dítě spadne, pravděpodobně v pořádku nevydrží ani jeden.

Všechen volně stojící nábytek přišroubuje ke zdi. Zvláštní pozornost věnuje knihovně. Ta bude pro malé dítě jako žebřík na který se bude snažit vylézt.

bezpecny domov televizni stolky

1 – Televizní stolek Vanda / 2 – TV stolek IERETO / 3 – Televizní stolek Kili

 • Koberce

Pokud máte v místnosti kusový koberec, překontrolujte, že má funkční protiskluzovou spodní vrstvu. S tím souvisí, neleštěte podlahu. Dítě je rádo, že stojí na nohou, nedělejte mu to ještě komplikovanější.

Jedovaté rostliny odstraňte z dosahu dítěte, nebo úplně z domácnosti. A věřte i umělé rostliny mohou být pro vaše dítě nebezpečné. Dítě pravděpodobně bude trhat z rostliny lístky, které se bude snažit sníst. A jako u všech malých předmětů i zde hrozí zadušení.

DĚTSKÝ POKOJ

 • Dětská postýlka matrace

Začněme od kojence. Jak jste vybírali dětskou postýlku? Na co si u výběru dát speciální pozor?

 • U postýlky by příčky neměly být od sebe více jak 6 centimetrů.
 • Lak či barva, použité na postýlce, by měly mít certifikát nezávadnosti.
 • Zkontrolujte, zda se na postýlce nevyskytují nějaké výčnělky či šroubky za které by se mohlo malé dítě zachytit kouskem oblečení.
 • Vyzkoušejte polohy postýlky. Jakmile se vaše dítko v postýlce začne stavět, postýlka už musí být nastavena na nejnižší polohu – překontrolujte, že v této poloze dítko nemůže přelézt či přepadnout z postýlky.
 • Všechny části postýlky by měly být pevné a opravdu pevně sešroubované, nebude to totiž dlouho trvat a vaše dítko bude v postýlce hopsat a všemi špruclemi pořádně lomcovat.

Matrace v postýlce by měla být správné velikosti a určitě doporučuji prodyšný typ u kterého nehrozí, že se dítko při překulení na bříško zadusí. S dušením souvisí i hračky či polštáře, které nemají v postýlce co dělat.

MASAZNI KOBEREC

 • Hračky a jejich bezpečné ukládání

Jakmile začne dítě lézt po pokoji , máte skutečně o zábavu postaráno. Nejlépe se připravíte na nebezpečí, když si sami vlezete na všechny čtyři a po pokoji se rozhlédnete. Možná objevíte pro vás zatím netušený svět. Vše, co je menší než vaše pěst odkliďte z dosahu dítěte. Dalším podobným trikem je, že cokoli projde trubičkou od toaletního papíru, je pro vaše dítě potenciálně nebezpečné.

Jako nejbezpečnější pro ukládání hraček vidím látkové koše, do kterých se dítě nemůže zavřít či se jimi zadusit. Navíc úklid s nimi probíhá rychle a dá se snadno proměnit ve hru na „košíkovou“.

LOŽNICE

Pokud patříte mezi kontaktní rodiče a s miminkem spíte, máte dvě možnosti. Buďto si pořídíte kolem postele ohrádku. Takže vlastně budete spát v dětské postýlce, která má ovšem rozměry manželské postele. A nebo, na nějaký čas, manželskou postel zrušíte a budete mít matraci rovnou na zemi. V obou případech zamezíte pádu dítěte z postele, který by mohl být pro vaše dítě osudný.

Ale i když vaše ratolest spí ve svém vlastním pokoji, vaše ložnice může skýtat některá další nebezpečí. Kde máte například uložené léky? Odložené platíčko aspirinu na nočním stolku vám může nepříjemně zavařit. Nebo co takové nůžtičky z manikúry? Nezapomněli jste je někde v dosahu malých nenechavých ručiček?

bezpecny domov loznice

1 – Bed Rail Sklopná zábrana na postel / 2 – Zábrana na postel spouštěcí 150 cm

KOUPELNA

 • Kosmetika, léky, čistící prostředky

Přesto, že se většina  skutečně nebezpečných chemikálií prodává již s dětským bezpečnostním uzávěrem, nebude nic moc příjemného, když do sebe malé dítě naleje flašku šamponu. O to nebezpečnější je, když se dítě dostane k lékům.

Například oční kapky Visine bezpečnostní uzávěr nemají. A pro děti jsou oční kapky pěkně nebezpečné. To, co řeší červené oči u dospělého člověka, může změnit rytmus srdeční tepu a u malého dítěte a vyvolat koma.

Nejjednodušším řešením je pokud všechny lahvičky schováte do skříňky, ke které se malé dítě nedostane.

 • Holítka, žiletky, nůžky

Nenechávat v dosahu malého dítěte. Nikdy. Po použití hned vrátit zpátky na místo, ideálně v zamykatelné skříňce.

 • Mokrá podlaha

Na mokré podlaze může uklouznout každý. Ale malé dítě padá rovnou na hlavu. To znamená, že si může snadno poranit obličej či temeno hlavy. A hlava hodně krvácí a také hrozí otřes mozku. A to jsou jen ta lehčí zranění.

 • Vana

Je dost nepříjemné, když se vám ve vaně smekne noha. Určitě si tedy do vany pořiďte protiskluzové podložky. Nejen pro vás, ale hlavně kvůli vašim dětem.

Vyrábí se čím dál tím více sofistikovaných „udělátek“ do vany, kdy dítě může „bezpečně“ sedět ve vaně. Nevěřím jim.  Myslím, že důležitější než vychytávky do vany, je být plně přítomen, když se vaše dítě koupe. A dítě nenechávat v koupelně o samotě.

 • Fén

Zapojený fén v elektřině. Buďto se dítě spálí a nebo zabije. Podle mě fén nemá v koupelně, co dělat. Upřímně mi na začátku života v cizině vadilo, že v koupelnách nejsou elektrické zástrčky. Čím jsem starší, tím víc si uvědomuji, jak je to vlastně chytré řešení a podstatné řešení pro bezpečný domov.

 • Skleněná zástěna u vany

Na dceru mojí kamarádky se taková o skleněná zástěna během sprchování celá vysypala. Nic se jí naštěstí  nestalo, ale jen proto že nepropadla panice a na střepy hodila ručník a bez pořezání se dostala ven z vany.

Vždy kontrolujte u výrobce zda je na zástěně bezpečnostní folie, která takovému nebezpečnému vysypání skla zabrání. Pokud není, můžete si ji snadno nainstalovat sami.

 • Toaleta

Pro to, aby byla toaleta uzavřená víkem existuje spousty důvodů. Ale v souvislosti s malými dětmi je důležitý hlavně jeden. Malé děti jsou vodou fascinovány. Takže se v ní chtějí cákat a budou se chtít do toalety naklánět. Hlava, která je nejtěžší z celého těla, je bohužel může stáhnout dovnitř. A ony už se již samy zpátky nedostanou.

Druhý důvod je, že děti milují do toalety házet různé věci. Začne to toaletním papírem a skončí vaším mobilním telefonem. Takže na toaletu dát bezpečnostní uzávěr a máte klid.

 

PS1: Možná to vypadá, že vaše dítě má jediný životní cíl a to je zabít se, nebo minimálně přijít ve vaší domácnosti k úrazu. Tak to určitě není. Věřím, že je dítě inteligentní bytost, které stačí projevit dostatek důvěry.

 

PS2: Přesto je určitě lepší nebezpečí v domácnosti eliminovat a vytvořit pro dítě bezpečný domov nejlépe, jak dovedete.

 

Mějte bezpečný domov a bydlete hezky,

Na podobné téma:

DĚTSKÝ POKOJ PRO HOLČIČKU

KAM UMÍSTIT RODINNÉ FOTOGRAFIE?

RANNÍ RITUÁLY – ZPOVĚĎ ARCHITEKTKY

3 DŮVODY, PROČ TELEVIZE DO DĚTSKÉHO POKOJE NEPATŘÍ

Leave a Reply

Více v JAK NA DOMÁCÍ POHODU
Zavřít