Milujete léto? Milujete žhavé letní noci? Ono, ale všeho moc škodí, že?

Znáte, ten pocit když se již několikátou noc převalujete, a v tom vedru nejste schopní usnout… To už i opravdoví milovníci horkého léta začínají mrmlat. Mám pro vás několik tipů jak letní noc zvládnout (bez klimatizace).

1. Bavlněné povlečení

V první řadě povlékněte do lehké bavlny – hedvábí, satén, a nebo třeba polyester si nechejte na chladnější noci!

2.  Zamražte si prostěradlo

V mražáku nemusíte mít jen pizzu či zmrzlinu. Zamražte si prostěradlo! Chladné nevydrží celou noc, ale alespoň se vám podaří usnout. Jen to prostěradlo dejte před mražením do plastového sáčku!

3. Víte na co je termofor?

V zimě tuhle láhev využijete na vyhřívání postele, ale proč ji nevyužít i v létě? Jasně v létě do ní nebudete lít horkou vodu, ale pěkně si ji zamrazíte a pak vás krásně bude celou noc chladit.

4. Spěte jako Egypťané

Jestli někdo ví jak se v horku vyspat, budou to právě oni. Jejich tip je namočit si prostěradlo do chladné vody a tím se přikrýt. Jen dejte pozor ať si nezmáčíte matraci.

5. Je méně více?

V létě místo pyžama můžete použít volné bavlněné triko a šortky. Nebo spěte nazí, pokud se tak cítíte pohodlně. Ale nezapomeňte, že za letních horkých nocí se také objevuje více komárů… No rozmyslete si, kde všude chcete být poštípaní…

6. Chlaďte chytře

Před větrák postavte pekáč s kostkami ledu a nechte vzduch přes ně foukat. Uvidíte, že je neskutečně osvěžující, jak drobné kapičky studené vody proudí vzduchem místnosti.

bez klimatizace

7. Spěte sami

Toto asi nebude nejoblíbenější rada, ale spěte sami. Jakékoli obejmutí od partnera v tomto horkém počasí, vždy skončí jen upoceností a pocitem ještě většího horka.

8. Napijte se vody

Před spaním se důkladně napijte. A pro jistotu mějte i skleničku s vodou na nočním stolku. Během nočního pocení ztratíte mnoho vody, takto alespoň zabráníte bolesti hlavy z dehydratace.

9. Osprchujte se

Ne, nepřipomínám tady základní hygienická pravidla, ale studená sprcha Vám před spaním udělá moc dobře.

10. Lehněte si na zem

Jak si určitě pamatujete z oblíbené fyziky – teplý vzduch stoupá vzhůru – takže si lehněte, co nejníže (nejlépe do sklepa a na podlahu).

Léto je období, kdy vás vaše děti budou pravděpodobně nenávidět za koupi patrových postelí.

11. Zhasněte

V létě je světlo až do pozdního večera, tak využijte co nejvíce denního světla a zkuste nerozsvěcet elektrická světla. Nejen, že nebudete zbytečně ohřívat vzduch v místnosti, ale ještě ušetříte.

12. Rychlá pomoc

Potřebujete rychle snížit teplotu v místnosti? Do otevřeného okna zavěste mokré prostěradlo!

13. Zapomeňte na troubu

V létě, speciálně v těchto horkých dnech, zapomeňte na pečení v troubě. Místo toho si vychutnávejte čerstvé letní ovoce a svěží letní saláty. Nejen, že nebudete zvyšovat teplotu v již tak horkém domě, ale i vaše tělo vám za odlehčenou stravu poděkuje.

14. Studené nohy

Celé tělo se dá rychle ochladit pokud zchladíte svá chodidla a kotníky! Před spaním můžete nohy osprchovat či je ponořit do nádoby se studenou vodou (můžete přidat led). Nádobu si můžete ponechat v blízkosti postele a pokud se v noci vzbudíte horkem, můžete nohy okamžitě znovu zchladit. Jen o tomto triku řekněte partnerovi, není nic horšího, než že vás, ve tři hodiny ráno, vzbudí  nadávající manžel, protože právě nakopl kýbl s vodou.

15. Vypněte

Vypněte všechny elektrické přístroje! Podobně jako v bodu 11. nejen že neohřejete vzduch v místnosti, ale ještě nějakou tu korunu ušetříte.

16. Kempujte

Jestli máte zahradu, dvorek, terasu, balkón – kempujte! Můžete spát „pod širákem“ nebo si postavte stan. Nejen děti budou takovým letním dobrodružstvím nadšeni.

17. Roztáhněte se

Když už spíte sami viz bod 7., tak se pořádně roztáhněte. Ruce i nohy pěkně od sebe! Pot se z těla bude snáze odpařovat a chladný vzduch z větráku se lépe dostane k vašemu tělu.

18. Zrní

Rýže a pohanka nejsou jen k jídlu. Během opravdu horkých nocí se dají skvěle použít jako chladiče do postele. Rýží naplňte ponožku, řádně ji utáhněte a alespoň na hodinu ji dejte do mražáku. Chlad, který se bude postupně uvolňovat nevydrží na celou noc, ale jistě se vám podaří usnout.

19. Plánujte

Letní vedra se dají tak nějak předpokládat, že? Takže pokud máte šanci ovlivnit vaše vlastní bydlení (to doufám, že máte) zkuste se zamyslet nad izolacemi domu již během projektu. Znáte například hliněné omítky? Zajistí vám příjemné svěží klima nejen v ložnici.

20. Sněte

Zavřete oči a představte si jak se brodíte sněhem…nebo jak sáňkujete či stavíte sněhuláka. Představivosti se meze nekladou.

Napadají Vás nějaké další tipy, jak se v létě v noci zchladit? Těším se na vaše komentáře pod článkem. 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.